okb

obsesif kompulsif bozukluk kısaltması.

derecelerinin olması ile birlikte çukur dizisinde aliçonun kapıyı 3 defa açıp kapatması ya da kaldırım taşlarının arasındaki çizgilere basamama gibi örnekler verilebilir.

bu tür sıkıntılara sahipseniz illa okbniz olduğu anlamına gelmez bu "mavi huydur bizde" diyerek devam edin yaşamlarınıza.
obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlığı olan insanlar, kontrol edemediği, tekrar eden ve üzücü düşünceler, korkular veya imgeler (takıntılar) nedeniyle rahatsızdırlar. bu düşünceler tarafından üretilen endişe bazı ritüelleri veya rutinleri gerçekleştirmenin acil bir gereksinimine neden olur. zorlayıcı ritüeller saplantılı düşünceleri önlemek veya onları uzaklaştırmak için yapılır.

ritüel geçici olarak endişeyi hafifletirse de, obsesif düşünceler geri döndüğünde kişi ritüelini tekrar gerçekleştirmelidir. bu okb döngüsü, kişinin gündüz saatlerini doldurması ve normal etkinliklere önemli derecede müdahale etme noktasına gelebilir. okb’si olan insanlar, saplantılarının ve zorlayıcı davranışlarının anlamsız veya gerçekçi olmadığının farkında olabilir, ancak onları durduramazlar.

hatta şöyle bir video paylaşılmıştı geçen yıl . bir okb'li vaka örneği.
bu hastalığa sahip kişiler duş alma sorunu yaşar tırnak kesmek bile rahat hissettirmez.. çok enteresan..