okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi

yazacağım. yetti!
buraya geldiğimden beridir çocuk gelişimi bölümü okuyan altı kişi tanıdım. hepsi biz öğretmeniz kafasında. kusura bakmayın ama biz ahmak mıyız iki yıl daha fazla olan bir bölümü okuyoruz. adı üstünde biz öğretmenlik okuyoruz. formasyon dersleri görüyoruz. ve yine kusura bakmayın bizler kıçımızı yırtıp bu bölüme yerleşmeye çalıştık. kimse yerini bilmiyor gerçekten.

biri bugün geçmiş karşıma şunları diyor; "biz sizin gördüklerini sıkıştırılmış bir biçimde görüyoruz. mezun olduktan sonra biz de öğretmeniz." diyor. eğitim felsefesi, eğitim psikolojisi, okul öncesi eğitimi, sınıf yonetimi, öğrenme psikolojisi... bu derslerin hangisini görüyorsunuz? görmüyorsunuz. oldukça yüzeysel bir şekilde ele alıyorsunuz işte. bir mesleğe bu kadar saygısızlık yapılır gerçekten. yazık diyorum sadece. tahammül edemiyorum doğrusu. binlerce çocuk gelişimi okumuş okuyan var. o zaman onların hepsi öğretmen. bunu kabul edemem gerçekten. bir mühendis teknikeri mühendis kabul etmiyorsa; okul öncesi öğretmenleri de çocuk gelişim okuyanları öğretmen saymıyor. çocuk gelişim ve okul öncesi öğretmenliği okuyan tüm arkadaşlar bu yazımı okusun ve gözlerini açsın istiyorum. iyi geceler.
bizim yerimize de sosyoloji ve felsefe okuyanları atamaya çalıştılar.herkesin gözü diğerinin mesleğinde.hadi hayırlısı.
zamanında mustafa kemal atatürke vekil maaşları sorulduğunda "öğretmen maaşlarından fazla olmasın" denecek kadar değerli bir meslekken şu an düştüğü durumlar insanı üzüyor.
kardeş bölümlerdir. çocuk gelişimi okuyan öğrencinin özel eğitim öğretmenliğine dgs ile geçiş şansı vardı sanırım bence kazançlı bir bölüm
muthis ülkemde her önüne geleni öğretmenim diye sınıflara koyarlarsa bu durum daha böyle devam eder. okul öncesi öğretmenliği okuduğum için benim de yakındığım bi durum fakat onlara bu özgüveni ve hakkı devlet veriyor malesef ki