openai

elon musk ve ekibi tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı.

bu ekip, yapay zekalarını geliştirebilmek için dota 2'yi kullandılar. bilenler bilir; dota 2 karmaşık stratejilerle dolu öğrenmesi zor bir oyundur. fakat bu yapay zekayı geliştirebilmek için programın arayüzüne hiçbir dota kuralı ya da stratejisi ile ilgili hiçbir kod yazmadılar. sadece ve sadece, yalnız dota için geçerli olmayan, her strateji oyunu için geçerli olabilecek talimatlar verdiler. hasar almak kötüdür, hasar vermek iyidir,kazanmak iyidir,kaybetmek kötüdür vs. gibi.

başlarda yapay zeka bildiğiniz feeder'dı ama sonra hatalarından ders çıkarmaya, yeni stratejiler geliştirmeye başladı (tanıdık geldi mi?). openai vs openai yaptırdılar ve kendi kopyasını yenmesi 2 saat sürdü.

hafızam beni yanıltmıyorsa, openai'ın profesyonel bir dota oyuncusu seviyesine gelmesi 15-16 gün sürmüştü. sonra yine bilenler bilir, dünyanın en iyi dota 2 oyuncusu dendi'yle 1v1 maç yaptılar. openai'ın dendi'yi yenmesi de sanıyorum 15 dakika falan sürmüştü. videosu:en son geçen yıl dünyanın popüler esports etkinliklerinden the international 2017'ye katıldı ve dünyanın en iyi dota oyuncularını alt etti. ve tabi hâliyle herkes mal gibi kaldı...