otobüste yaşlılara yer vermek

ülkemizde saygı şekli olarak bilinen eylem.çok yorgun değilsem yer verebilirim fakat
ben dersten çıkmışım ayakta zor duruyorum teyzem şıkır şıkır süslenmiş gelmiş tepemde dikiliyor belli ki güne gidiyorsun o çantada da çeyrek altın var.


hem son dönemde ayakta durmalarının faydası olabileceği yazılıp çiziliyor
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/elderly-people-stop-seat-offers-public-transport-health-expert-a8006641.html#
bazen zaten kalkacağım diye hiç gerçekleştiremediğim eylem.
üç beş yıl sonra ölecek yaşlıların olası bir kazada feda edilmesi gerekir.

ısrarla çocuklu hanımefendilere, hamilelere, elinde boya sandığı olan kardeşlerimize ve lütfen sırtında çok ağır çanta olan minik kardeşciklerimize yer verelim .

yer verdiğimiz küçük kardeşlerimize toplu taşıma içinde göz kulak olalım mümkünse muhabbet edelim, böylece onları olası taciz ve tecavüzlerden koruyup, onların sosyal zekalarının artmasına ve başkalarının onu yerinden kaldırıp oturmasına engel oluruz

başlıktaki gereksiz ve samimiyetsiz eylemi gerçekleştirmeyelim.
her gencin yapması gereken, çok nazik hareket.

yalnız söz meclisten dışarı. dersten çıkmış, yorgun düşmüş vs onları ayrı tutuyorum.

ek olarak; bir kısım var bizim gibi gençlere otobuste iken emir veren, 'çocuğum teyzeye yer ver', 'kızım bak amcan gelsin otursun şöyle' diye konuşan. hepsine kıl oluyorum. hepsinin başını duvara sürte sürte kıvılcım çıkartmak istiyorum. ulan mal değneği zaten kalkacağım ben, hem zaten kalkmayacaksam da sanane ? bırak da yerimi verip vermeyeceğime ben karar vereyim abi/abla.
yer verilebilecek yaşlıya ve otobüs ortamına göre gerekliliği değişecek olan eylemdir. şahsen aldığım enerjiye ve yorgunluk durumuma göre yer verip vermeme durumum da değişiyor.
ayakta duracak mecalleri yok iken sürekli gezen bir yaşlı kesim var onlara yer vermem asla. hastadır ayakta duracak hali yoktur anca onlara veririm yeri.
bir orta yaşlı teyzeye yer vermek istedim ama kendisi hayır diyince peki diyip yerime oturdum arkadaşlarım güldü ve ısrar etmem gerektiğini söylediler. yani teyzecim oraya oturmayı en çok sen istiyorsun bunu biliyoruz neden nazikçe istemem yan cebime koy yapıyorsun.
bunu yapmamak icin en arka taraflarda ki koltuklara oturarak yaslilarin gelene kadar yer bulacagindan umit eden kankilerim bu entryi artiliyor.
gerçekten ihtiyacı olduğunu düşündüğüm yaşlılara yer veririm ama diğerleri biraz gösteriş olduğu için yer vermem