panik bozukluk

hayatı zindan edebilen, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ruhsal rahatsızlık. birkaç bilimsel açıklaması da var tabi.
yazarlardan buna yakalanmis varsa, geciyor. gecmiyor değil. mantiginizla hizlica alisabilirsiniz. alisinca ataklar azaliyor. sonra ataklar gelince takmiyorsunuz. ilac tedavisi şart mi bilemem fakat yenmenin en onemli yolu kendinizi telkin edebilme yetisinde. ayrica panik bozukluktan ölen yok korkmayin :)
panik yüzünden kalp çarpıntısı yaşamaktan bıkmış durumdayım. şizofrence detaylar panik durumumu artırıyor
temel özelliği, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.
hiçbir neden yokken birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme ya da ürperme, bazen de bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik; düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma ya da karıncalanma gibi belirtilerle kendisini gösterir. kişi hastaneye gittiği zaman doktorlar bir şeyinin olmadığını söylerler genelde fakat kişi kısa süreli atak geçiriyordur. dsm 5’e göre 6 aydan uzun süredir devam eden nöbetler yaşıyorsanız uzman bir kişiyle görüşmeniz de fayda var. kendi kendime çözerim falan diye düşünülmemeli gayet 3 ayda düzgün bir terapiyle kontrol altına alabilirsiniz.