ramazan davulcusu

uykulu gecelerin en buyuk dusmani, yaklasmakta olan tehlikedir.
güzel trakyamda 9/8 çalan davulcudur.
yıllardır aynı ritimle tokmak vuran gececi abidir. biraz farklılık yaratıp ritim değişikliği yapması lazımdır.
yıllardır devam eden bir geleneği sürdürmektedir. yıllarca daha devam edecektir. canımızdır. vur davulcu davula, kalkalım sahura! heheyt!
azalarak bitmesini umduğum insan topluluğudur. hiç bana gelip gelenek vesaire diyip kafa ütülemeyin. yaşadığımız toplumda herkes oruç tutmuyor ve de tutmak zorunda değildir. gecenin ikisinde gelip herhangi bir ritim bilmeden (önceden en azından ritimli çalınıp maniler söylenirdi) gelişi güzel davula abanarak herkesi uyandırmak suçtur. gece yarısından sonra yüksek sesle müzik dinlendiğinde polisi kapınızda bulabilirsiniz fakat davulcular sizi uykunuzdan zıplatırsa sorun yoktur. belki o zıplattığı kişiler arasında ertesi gün önemli bir iş görüşmesi,sınavı hatta hasta olanlar vardır. artık teknoloji çağındayız ben sanmıyorum ki kimse sahura davul sesi ile kalksın. herkes kendi alarmını kurup kalkıyor. son nokta olarak da bir de bütün ay kafamı şişirmemiş gibi son gün gelip zile basıp para istemiyorlar mı deli oluyorum. hadi bir kere bastın açmadım neden abanıyorsun o zile arkadaşım?
yasaklanması gereken varlıklardan biri. bir diğeri de "sokak düğünleri"...

en yoksul insanların bile bir çalar saati vardır, çünkü para kazanmak için sabah erken uyanmak zorundadırlar. en dandik telefonda bile çalar saat var onu da eklemek lazım. tuşlu ve eski bir telefonunuz olsa da alarm kurabilirsiniz.

orta sınıfa çıktığımızda da herkesin bir bilgisayarı ve telefonu mutlaka vardır. bunların güzel özelliklerinden biri de alarm kurulabiliyor olmalarıdır. app indirmeye falan gerek yok default olarak var bu özellik.

peki o zaman nedir bu davulcuların işi sokaklarda? belediyelerinin birilerine peşkeş çektiği, torpil yaptığı, havadan para kazanan kimselerdir. siz herhangi bir yerde avuç açıp dilencilik yapsanız hapse girersiniz, malınıza el konulur. zabıtalar yakalar götürür.
aynı şekilde siz herhangi bir yerde, sokakta kapıları çalıp para isteseniz veya bağış amacıyla para toplamaya kalksanız valilik sizi engeller. çünkü valilik izni olmadan para toplayamazsınız.

peki bunlara bu yetkiyi, bu rahatlığı veren kim? bu hakkı veren kim?

gece gürültü yapmanın bedeli peki? bu da suç değil mi? peki bunun hesabını kim veriyor?

acilen bitmesi gereken gelenektir.
İletişim - Kurallar