saadet zinciri

halk arasında “saadet zinciri” veya “çok katmanlı satışlar” olarak bilinen; gerçekçi olmayan para veya malvarlığı kazanma ümidi vererek, birçok tüketicinin mağdur olmasına neden olan “piramit satış sistemleri” yasaklandı.

tüketicinin korunması hakkında çıkan kanun çerçevesinde piramit satış sistemleri (madde 80) tbmm genel kurulunda kabul edilerek yasaklanmıştır.

(1) piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koyma karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullarına uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistem olarak tanımlanmaktadır.

(2) piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaklanmıştır.

(3) bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dahil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla işbirliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkili olmuştur.
(bkz:titan)
emeksiz çok para kazanma hevesinde olup, ava giden aptalları avlayan sistemin genel adı
(bkz:network marketing) sisteminin aksine ortada gerçek bir ürün bulunmaz. urun ile para kazanmak degil,tam olarak para ile para kazanmaktir.
genelikle yeşil sermayede vardır. herhalde diğerleri çalarken paylaşmayı sevmedikleri için.
böyle böyle aydınlanır bu cahiller ..
son mağdurları çiftlik bank ve turcoindir mağdurlarıdır. çiftlik bankı ilk duyduğumda sistem ponzi sistemi çok pis dolandırılacaksınız demiştim. buna rağmen arkadaşımın akrabası sisteme girdi. sonuç mağdur oldu.

t: insanların piramide yeni üyeler sokarak para kazanacağına inandığı sistem. her zaman piramidin üstü para kazanır. bu zincirin bir doyum noktası vardır. o noktaya gelene kadar sisteme girerseniz şanslısınız. zincir o noktaya gelince en üstteki insan zarar etmeye başlar ve biraz daha oyaladıktan sonra pılısını pırtısını toplayıp kaybolur. türkiye de insanlar kolay yoldan para kazanmayı sevdiği için mağduru çok olmuştur.
bir network marketing çalışanı olarak bizim işle çok karıştıldığını söyleyebilirim.. maalesef ülkemizde herşeyin çakmasını yapma merakı olduğu için bazı sektörlere milletin dolandırıcı olarak bakmasına sebep oluyor.
saadet zinciri piramit sistemine girer bu da dolandırıcılıktır...