şahit olmak istenilen tarihi olay

çanakkale destanının yazıldığı seneler binlerce kahramanın arasında yaşamak gurur verir.
kesinlikle büyük taaruzdur. sırf bu anı yaşamak için bir gün ankaradan izmire kemal paşanın güzergahından yürüyeceğim.
10. yıl nutkunu canlı olarak dinlemek isterdim.
1960-70 ıi yılları yaşamak isterdim açıkçası. ınsanların gerçekten birbirine güvendiği yillar olduğunu düşünüyorum. belki sadece aidiyet duygumu tatmin etmek içindir.
hitlerin bir konuşmasını canlı dinlemek isterdim sanırım
şuraya bırakayım da belki şahit olmak isteyen olur.

(bkz:57. alay yürüyüşü)
atatürk ile sohbet etme şansı yakalayacağım herhangi bir olay kabulümdür. hayaller işte..
29.10.1923
efendilerr yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz
m.kemal atatürk
atatürkü ne kadar çok sevdiğimi bilen bilir ama neden herkes son yüzyıla sıkışıp kaldığını anlayamadığım başlıktır. benim için bu tarihi olay ilk canlının ya da evrenin ilk oluştuğu andır.
samanyolu dışına yerleşebildiğimiz veya evrenin ne olduğunu çözebildiğimiz anda orda olmak isterdim. ancak finali göremeden, merak içinde ölmüş olacağım.
tolga çeviğin de söylediği gibi "cumhuriyetin ilanı"
enver bey'in bab-ı âli baskını sırasında orda olmak isterdim. ya da cegan tepesinde sovyet mitralyözüne yalın kılınç hücum ederken orda olmak isterdim. hatta trablus'da mustafa kemal ile birlikteyken libyalıları birlikte örgütlemek isterdim italyanlara karşı. belki makedonya dağlarında bulgar cetecilere karşı savaşmak da isteyebilirdim. enver'le yola çıktık madem memleketi terketmek zorunda kaldığı gece onunla beraber kırım'a giden gemiye de binmek isterdim üzüntüsünü paylaşmak için.
ittihat ve terakki subaylarının bab-ı ali(osmanlı hükümeti) baskınında sarayın çevresini kuşatan ekibin arasında olabilirdim.
bitki örtüsü “troya” olan cağnım çanakkalede yaşarken tabii ki truva savaşı. sokağa çıktığınız andan itibaren en fazla 15 dakikada bir gözünüze çarpar bu kelime. caddesi, antik kenti, yılı, kültür merkezi,dükkan isimleri, alışveriş merkezi.. dört bir yanda karşınızadır. kafamda led ışıklarla yanıp sönüyo artık. beni takip ettiğini düşünüyorum.
adolf hitler'in paris'e girişi.
angara'nın başkent oluşu
yakın geçmiş için: queen wembley stadium, rock montreal veya live aid konseri.

uzak geçmiş için: sokratesi'in savunması.
  • /
  • 2
İletişim - Kurallar