sanat para içindir

tabi sanat anlayışı çok genişledi. artık herkes sanatçı!
bir elinize yüzüklerin efendisini alın, diğerine grinin elli tonu. sanat için yapılan sanat ve para için yapılan sanat arasındaki fark böyle anlaşılabilir.

yine de çoğunlukla doğru olan önerme. kendini sanatçı olarak gören kişi sayısı inanılmaz bir hızda arttı, sanatçı adının bir zamanlar sahip olduğu görkem söndü gitti. artık çoğu sanat dalı ya para için icra ediliyor ya da boş vakitleri öldürecek amatör uğraşlar olarak. belki bu yüzdendir yeni sanat arayışları mevcut. bedeniyle boya yapmak gibi daha önce hiç duyulmamış şeyler popüler oluyor ve aynı hızda sönüyor. çünkü başarılı olan şey popüler oluyor, popüler olan şey ise değerini yitirmeye başlıyor.

korkarım çoğu sanat dalının yakın gelecekte ticaretten farkı kalmayacak. en başta da yazarlık geliyor. resim gibi, heykelcilik gibi öğrenilmesi zaman ve emek isteyen şeyler şimdilik daha güvenli ama makineleşme ve yapay zeka arttıkça insan gücüne ihtiyaç azalacak ve kaçınılmaz olarak sanata yöneleceğiz. sanatın bir zamanlar sahip olduğu görkemi tamamen kaybolacak ve yerine düzenli bir alışkanlık gelecek.

sanat ilk zamanlarda sanat için yapılırdı, ya da bazen insanlar için. şimdi daha çok para için ve uzak gelecekte sanat delirmemek için icra edilecek.
zamanında sanatı estetik zevk için yapanlar vardı malesef ki artık sulu boyayı tuvale döküp milyon dolarlar kazananlar var adam sonuçta isim yapmış malesef ki yeni düzen bu ismin varsa milyon dolarlar ismin yoksa sergisi bile olmuyor.