sanat sanat için mi toplum için mi

"how about both?" diyerek cevaplandıracağım sorudur.
sözelciler fikir üretiyor, sayısalcılar bu ne diyo be deyip ekrana bakıyor
horoza sormuşlar tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mi tavuktan diye horozda ben işimi halleder giderim demis yani ben sanatimi yaparim kimin icin oldugunu onlar belirlesin
(bkz: sanat ben içindir)
kişi, toplum ve şartlara göre değişkenlik gösterebilecek olan karşılaştırma.

türk edebiyatı'nı incelediğimiz vakit birbirinden farklı ve bağımsız edebi dönemler olduğunu görebiliriz. bu dönemler kişi ve toplulukların mevcut dönem şartları ve geleneklerine göre şekillenmiştir.
her şey değişir,değişir,değişir... değişim kaçınılmazdır.
sanat benim içindir demiş tuğkan(youtube:)(https://m.youtube.com/watch?v=tcel69vpxb0
sanat sanatın sanat oldugunu benimseyen kişi içindir
sanat, sanat olmasa bile (bkz: dadaizm ) sanat içindir.

çünkü sanat güzelliktir, güzellemedir, güzelleştirmektir...

ve güzel olan herşey, hiçbir zümreye ait olamaz.

sadece kendisine ait olbilir.
sanat sanat içindir. bilinçlenmek isteyen toplum gitsin araştırma yapsın
tanzimat edebiyatında birinci dönem sanat toplum içindir diye savunurken ikinci dönem sanatın sanat için yapıldığını vurgulamaktadır. birinci dönem sanatçılarına namık kemal, şinasi, ziya paşa, ahmet mithat efendi örnek verilebilirken , ikinci dönem tanzimat edebiyatı sanatçılarına ise recaizade mahmut ekrem, abdülhak hamit tarhan, muallim naci örnek verilebilir.
sanat toplumu adam eder. sonrası zaten gelir
"sanat sanat içindir" belki yanlış anlaşılıyor olabilir. ingilizcesi "art for art's sake" olarak geçer ve sanatta amacın tamamen sanatçı ile ilgili olduğunu, sanatın yapılma sebebinin verdiği haz ve kendini ifade etme biçimi olduğunu savunur.

öte yandan toplum için sanat, yapılan sanatın toplumda bir karşılık yaratması gerektiğini, toplumu etkilemesi, bir şey katması veya onlara hitap etmesi gerektiğini savunur.

benim bakış açıma göre sanat sanat için, bir diğer deyişle sanatçının kendisi için yapılır, kendi içgüdülerini ve sanattan duyduğu hazzı bastırmak pahasına toplum için eserler yaratan kişi tam olarak sanatçı tanımına uymaz. çünkü çoğu dilde sanatın tanımı sanatçının kendisini ifade etmesini de içerir.

edebiyat diğer sanatlardan farklı bir biçime sahiptir ve bana sorarsanız farklı kategorize edilmesi gerekir.

edit: orjinal slogan fransızca imiş. "l'art pour l'art"
sanat,sanat içindir.çünkü günümüz toplum olararak sanatta geri sayılırız.bu da demektir ki toplum için sanat biraz seviyesizliktir
kimse için değil bence ruh için
sanat sanat içindir çünkü sanat yaptığınız zaman bunun sanata bir katkısı olur.
ilker canikligil'in bu konu ile alakalı videosunu izleyiniz. iktidarın neyin sanat olup neyin sanat olmadığını belirlediğini anlatıyor.