sigara ve alkole gelen zamlar

son dört yılda sayısını bilmediğim kadar çok gelen zamlardır. bakın sayın devlet yöneticilerim bu gençliğin elinden bu zararlı alışkanlıkları da alırsanız vallahi bu genç nüfus tepenize binecektir, vallaahi başınız derde girecektir, eeeeeyyyy tekel, eeeeeeyyy karar vericiler; göklerden gelen bir ka......

neyse işte çok zamlanıyor zamlanmasın bence, cepte para yok aq
bence daha pahalı olması lazımdır ki caydırıcı bir yanı olsun.
bence sadece sigara ve alkole yapılan zam yetmez. vatandaşlık için aylık ödeyelim. dışarı çıkıyorsak ayak bastı parası ödeyelim hatta ve hatta nefes aldığımız için aylık hava parası ödeyelim.
içmedigim için beni sarsmaz ama arkadaslarim fena sarsiliyorlar.
vatandaşı sikmekten ötesi değil maalesef. yok caydırıcılık falan demeyin kalbinizi kırarım. devlet yönetimindekiler çok mu önemsiyor sizin sağlığınızı. aptal olmayın lütfen.
sigaraya sürekli verilmez o para ama ara sıra içilecek alkolün yanında güzel gider
bence en sarsıtıcı zam ,bu aralar olması beni şaşırtmadı.gündemin bi şekilde değişmesi gerekiyor.
caydırıcılık olmayan, absürt zamlardır.
(hükümet yanlısı ya da düşmanı değilim, yanlış anlaşılmasın. ben yanlış olanı görür, eleştiririm.)
.
bakınız, gelen bu son zamların amacı, kasadaki açığı kapatmak için yapılan zamlardır. yoksa yukarıda denildiği gibi, bizim sağlığımızı düşünen bir hükümet maalesef ki yok.
sigara ve alkol, zamlansa bile kullanılacak ürünlerdir. isterse 10 tl zamlansın, yine de kullanacak insanların sayısı azalmaz. bu bilindiği için de zamlar genel olarak buraya kaydırılıyor. caydırmak için değil yani, daha çok kazanmak için.
"millet sarmaya başlar, evde kendi içkisini yapar." diyebilirsiniz. haklısınız da. ama milletimiz hazır sever. kendi içkisini kendi damıtacak kadar sabırlı insan da azdır bu ülkede.
sarma tütün de hem zahmetli oluyor, hem de alışılmış ttün tadı olmuyor diye pek seçilmiyor. ben sarma da içerim, ama bir süre sonra midemi bulandırır mesela. kaliteli tütün bulmak oldukça zor. haybeye bir tütün de içerseniz, iflahınızı öpebilir. *
(işin yanlış anlaşılma tarafına değinmiyorum bile)
o yüzden hükümet aga, altın yumurtlayan bir tavuk buldu mu, ondan faydalanmaya devam edecek.
.
.
özet: halihazırda, milletin bırakamayacağı şeylere, devlet para kazansın diye yapılan zamlardır.

edit:düzeltme
ağlayarak gelen zamlara bakıyorum. yılın başında 10 lira olan gözünü sevdiğim camel şu an 15 lira, 8 ayda %50 pahalandı. ölüyorum sözlük. öğrenciler için bok gibi bi durum para yetmeyince tütün almaya başladım, 2 haftada sesim değişti. kaliteli bi şey nerden bulabilirim bilmiyorum. bırakılmıyor da meret.
evde ekmek yok ama iki paket sigaram var.
bağımlılığını kullanarak sömürüyorlar insanları işte böyle.
en vahimide bunu bile bile laneti bırakamamak
üniversiteye geldik hala sigara mı içiyoruz arkadaşlar?
hem öğrenci olup hem de bu ikisini de kullanan hatta birini de kullanan zengindir artık net.
öğrenci adam alkol ve sigara içerse götü toparlayamaz.
son zamanlarda sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için yapılmış zamlardır. sadece ülkemizde değil her zaman herkesin her şeye örnek gösterdiği avrupa'da da bu böyledir. ama yine bile bizden çok daha ucuz. (sigara ve alkol kullanıyorum.)
İletişim - Kurallar