sigmund freud

psikalanizin babası, her şeyi cinsellikle açıklayan bilge kişi.
herkesin sapık diye adlandırdığı kişi. halbuki kuramları türkiye'de bulunan sapıkları,pedofilikleri o kadar güzel özetliyor ki
adını duyunca "seks!" diye bağırmak istiyorum.
ürettikleri şu an her ne kadar kabul görmese de psiko-analiz gibi bir dalın doğmasına sebebiyet vermiş tabiptir.
"tarihteki ilk medeni insan, karşısındakini mızrakla öldürmek yerine ona küfretmeyi seçendir." sözü ile küfürün insanlık için hayırlı olduğunu düşündüğünü düşündüğüm doktor civanım.
geçerliliği nerdeyse sıfıra inmiş psikolog wilheim reichın taşağını yesin.
ne dese doğrudur sanan adam. yanlışlanmayı veya eleştiriyi kesinlikle kabul etmez
(bkz:jung)
(bkz:adler)
eşcinseller ve kadınlar hakkındaki söylemleri, kızları üzerinde gerçekleştirdiği iğrenç gözlemlerin gözardı edilmesine şaşırdığım ve deli olduğunu düşündüğüm kişi. valla sizi bilmem benim babam falan değil
oedipus kompleksinin kurucusudur.
teoriyi özetlersek : erkek çocuğun annesine ekstra ilgi duyup babasını rakip olarak görmesidir. tabi aynı durum karşı cins için de geçerlidir.
evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar.
freud biricik aşkı martha'ya yazdığı bir mektupta şöyle demiştir:
''güzel sevgilim, sana olan aşkımı kanıtlamak zorunda olmam bana acı veriyor.''
libidosuna dur diyemeyen adam
sözlükte psikoloji görmek güzel
freud eski müptezellerden nişanlısını da kokoine düşürmüş hatta. kişilik olarak ukala, eleştirel kimse tarafından sevilmez bir herifmiş, her ne kadar sevilmese de psikoloji biliminin babasıdır. o olmasaydı belki hala hipnoz falan uğraşacaktık bi dolu.
"bir adamın ne yediğini anlamak istiyorsan, ne sıçtığına bakman yeterlidir" sözünden yola çıkarak kanalizasyon çalışmalarına hız vermiş ve altyapı, üst yapıdan daha önemlidir demiş...
psikoseksüel gelişim kuramının kurucusudur. oldukça rahat ve şımarık yetişmiştir. kuramında bunun etkisi çok rahat fark edilebilir. freud'u incelerken erik erikson'nun kuramına da bir göz atmak gerekir. kuramında zihin gelişimini topografik; kişiliği, yapısal modeller ile açıklar.
freud' a göre kişiliğin doğumdan itibaren beş psikoseksüel gelişim dönemi vardır. bunlar; oral dönem, anal dönem, fallik dönem, latent/gizil dönem) ve son olarak genital dönem. freud göre ergenlik(genital dönem) gelişimin son evresidir. erik erikson ile çakıştığı ayrıntı da budur. erikson, gelişimin ölene dek sürebileceğini savunurken; freud, ergenlikte yani genital dönemin son evre olduğunu savunur. bu yüzden birini anlamak için diğerinden de yararlanmak gerekir. ikisi de ülkemizde benimsenmiş olan eğitim kuramının(yapılandırmacı eğitim /sosyal yapılandırmacı eğitim) ilham kaynaklarıdır.
aşk nedir?
freud: libidodur
-neredeyiz biz şimdi?
+çanakkale
- hassiktir lan oradan..
+peki
İletişim - Kurallar