sizce mutluluk nedir?

benim icin mutluluk sicak caydir ya da temiz carsaf kokusudur diyen insanlara hep cok ozenmisimdir. bu kadar kolaysa ben neden mutlu degilim neyi eksik yapiyorum ya da derdim ne benim diye sorarim kendime. oysa benim icin mutluluk cok karmasiktir yuzyildir cozulemeyen matematik problemi gibidir kendimce ulasilamaz bir yerdedir. rahatsiz edici bir duygudur cogunlukla.
bir kisi,bir kabullenis ya da hayatin kendisi midir bunun sebebi?
“mutlu olmak” nedir ki??
beklenmedik anda olan şeyler.
mutluluk yaptıklarımızla yapmak istediklerimizin bir uyum içerisinde olmasıdır ve bu isteklerin, beklentilerin minimal düzeyde tutulması da kişinin mutlu olma olasılığını arttırır.

geçenlerde bir öğrencimin velisi ile tanıştığımda çok şaşırmıştım. otizmli bir çocuğa sahip olmak hayattaki mutlu olunacak diğer anları da yok ediyordur sanıyordum ama veli bana çocuğun durumundan bahsederken bütün olumsuzlukları, hayıflanmaları atıp karşımda sanki dünyanın en mükemmel çocuğu oymuşcasına evladını anlatınca kafamdaki mutluluk algısı tekrar şekillendi . baktığında çocuk %70 özüre sahip, cümle kuramıyor, tekrar eden hareketler sergiliyor ama diğerlerinden farklı olarak da aynı zamanda arada bir konuşabiliyor, tuvalet eğitimi kazanmış, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde.. bu kadar olumsuzluk içinde veli bana olumlu yanları göstermeye çalışıyor. umut ediyor, elinde olana şükrediyor ve ben karşımda mutlu bir anne görüyorum. alışılmış çaresizlik belki de diyorum içimden ama yine de aksini düşünüp ben de mutlu oluyorum.
mutluluğun formulü çok açık; bir sen, bir ben, bir de bebek.
mutlak mutluluğu aramamaktır.
insanları mutlu ederek mutlu oluyorum uzun zamandır. bu güzel bir şey
varlığınla birilerine iyi gelmek
'' az eşya, az insan.''
kafka
meşgul olmaktır. bir şey ile meşgul olmadığım zamanlar mutsuz hissediyorum. uğraştığım şeye ne kadar hevesliysem o kadar mutlu oluyorum.
montla sıçmamaktır.
beklenilmemesi gereken duygudur, beklenilmeyince kendini belli edendir kanımca
bence mutluluk insanın yanılgısıdır. zira mutluluğu aramak ya da mutluluğu bulmak için dünya da var olduğunu düşünmek kişinin en büyük mutsuzluğudur.
sevdiğinin yanında huzur buluyorsan odur.
rüzgarlı bir çanakkale sabahında okula gitmemek
eğer o "an" sahip oldukların yeterli ise mutlusundur. geriye sadece o anın farkında olmak kalıyor.
zamanın nasıl geçtiğini anlamamaktır.
mutluluk insanın kendi kendini güldürebilmesidir.
  • /
  • 2