sözlükte ki anlamsız sessizlik

vize zamanı olmasından ötürü oluşan sessizliktir. yazarlar harıl harıl ders çalışmaktadır.
çevrimiçi üye sayısının az olmasından kaynaklanan durum. buna sebep olan şeyi de sınav haftasından da önce, sözlüğün reklamının çok iyi yapılamamasına bağlıyorum.

teklif edilirse, sözlüğün instagram, facebook ve twitter hesaplarından bir ya da birkaçını devralabilir, sözlüğün bu sağlam potansiyelini yansıtabilecek şekilde derlenmiş entrylerin paylaşımını yapabilirim.

edit: imla
vize dönemleri, tatiller gibi geçici iniş-çıkışları katmazsak üç sebebe bağladığım durum.

ilk olarak reklam elbette. sözlüğü bilen insan sayısı gerçekten az. comuitirafet sayfası, müzik grupları ve mekanların sayfaları ile planlı bir eş güdümleme oluşturulabilir. win-win olacağı için bir maddi götürüsü olacağını düşünmüyorum.

ikinci olarak, kesinlikle ve kesinlikle sözlüğe mobil uygulama gerekli. yazarlar takip ettikleri yazarlardan bildirim almalı, mesajlarda, entrysi favorilendiğinde bildirim almalı, sözlük insana kendini unutturmamalı. twitter'da çomü sözlük sayfasında nasıl popüler başlıkların altına yazılan yaratıcı entryler paylaşılıyorsa, uygulamada da aynı şekilde 'x, bunu mutlaka görmelisin!' şeklinde ilgi çekici içerikler sözlük uygulaması kullanıcılarına iletilmeli.

ek olarak, çomü sözlüğün uygulaması olmasa da sitenin mobil versiyonu var bu gayet güzel. ancak artık her site mobil platformda uygulamayla erişim almaya başladı, ve ister istemez popüler olan bu akıma katılmak zorundayız.(bkz: doğal seçilim)
os x kullanıcısı olmadığım, swift hakkında ufacık bir fikrim bile olmadığı ve de apple geliştirici hesabım olmadığından ios uygulaması hakkında yardımcı olamasam da android ve windows phone işletim sistemlerinde seve seve uygulama geliştirilmesine gönüllü olarak yardımcı olurum.

üçüncü sebep diğerlerine nazaran daha çok şehir dışındaki insanlara/globalleşmeye yönelik. az önce denemek için sözlükten rastgele bir başlık seçtim (bkz:birilerinden bir şey istemek) ve google'da 'birilerinden bir şey istemek sözlük' olarak arattım. ilk sayfayı tamamen ekşi sözlük kapatırken, ilk yedi sayfada çomü sözlüğe rastlamadım. sözlük sistemi üzerinde seo çalışması yapmak bu açıdan faydalı olacaktır. uzmanca bir htaccess düzenlemesi gerektiği kanaatindeyim.
kültür cafede pc yi açık bırakarak viral reklamını yapmak bulunmaktayım . herkesin sorusu sözlüğün mobil uygulaması yok mu ?