staj

kimimizin lisede kimimizin üniversitede yaptığı, amacı işi pratigiyle yerinde öğrenmek olan sistemdir. bölümüne göre dönem içi ya da yazın gerçekleşen bu eylemde beraber çalıştığın insanlar kaliteli olduğu zaman çok güzel anılar kazanabiliyorsun.
ayrıca geçen sene gözlem, bu sene uygulama olarak aldığım derstir. bu başlık altında staj anılarımızdan bahsedebiliriz.
ne umutlar(tabiki tip almak) ile marmariste lüks görünen,ismi havalı bir otele yaz sezonu için başvurulur. cv'nizi çok beğenirler,üstelik otelin eğlence departmanı aktiftir ve müzisyen açığı vardır. gözleriniz parlar.

üç gün sonra otelin islami konseptle işlediğini öğrenirsiniz. kadınlar ve erkeklerin -aile olmadığı sürece- havuz ve plajları dahi ayrıdır,otelde alkol yoktur.

işte staj,daha yapmadan bile böyle acı tecrübeler yaşatabilir.
teşekkürler (bkz:angel's marmaris)
naylonuna hasta olduğum, çoğu işletmenin bir kişiye az parayla veya para vermeden ayakçılık yaptırmasının en kısa yolu olan uygulamadır.
üniversitede aldığım teorinin ne kadar da geçersiz olduğunu öğrendiğim yerdir. pratik hep başka, çok başka...
diğer bölümler için zorluğu nedir bilmem ama benim gibi eğitim fakultesindeki arkadaşlar bilir, staj yaptığın yerdeki öğrenciler çocuklar seni asla ciddiye almaz danışman hocan iyiyse şanslısınız o da kötüyse geçmiş olsun, 14 hafta nasıl gececek diye düşünürsünüz
turizm lisesindeyken staj deneyimim oldu. otelde ölen mi dersiniz, taciz mi, hırsızlık mı, saldırı mı... her türlü şeyi yaşadım. otelin servis dışında bütün departmanlarında çalışmışımdır. bir hafta da olsa çamaşırhane, bir gün de olsa animasyon ekibinde yer aldım. sanırım bar ve resepsiyon olayı en eğlenceli kısımdır benim için. hareketli bir insan olduğumdan üç aylık insan kaynakları-muhasebe olayını kaldıramadım.

neyse bir şey yaşadım ki bütün bulgarlara genel bakış açımı şekillendirdi. halkla ilişkiler departmanında çalıştığım dönem tabi. bulgar bir aileye oteli gezdiriyorum. sonra odalarına kadar eşlik ettim ve bana verdiği bahşiş öyle dudak uçuklatılır incelikten kii neyseee... eski parayla beş yüz lira şimdi ki para ile 50 kuruş. he çok mutlu oldum. gülüyorum şu an. tabii adamlar o paranın değersiz oluşunun farkında değiller. şöyle bir durum var ki bahşiş vermek zorunda değilsin. bahşişi zengin adam versin boşver sen verme değil mi... arkadaşlar bütün bulgarlar böyle biriktirmeyi sever. misal şu an yakın bir arkadaşım var. - okula beraber gider geliriz- o kafelerde falan ikram edilen şekerleri kullanmadığından biriktirir. 300 şeker biriktirmiş düşünün. anlayacağınız tutumlu insanlar. biriktirirler. bir de şöyle bir izlenimi olmuştu ;mesela bizim ülkemizde cool denilen kıyafet tarzı balkan ülkeleri ve rusya için geçerli değil. adamlar modayı 10 yıl önceden takip ediyor. iki bulgar arkadaşım var onlara bunu sordum ve onayladılar. evet dediğin gibi dediler. sebebi de şuymuş; "biz bulgarlar biriktirmeyi seviyoruz. bir kıyafeti yıllar yıllar kullanıyoruz. atmak gibi bir alışkanlığımız yok. "
poşet yapacağım saçma bulduğum egzantirik olak
zorunlu olması nedeniyle 3 haftadır belediyede bana verdikleri masada boş boş oturmama neden olan olay. masada bilgisayar var ama bütün sosyal medya ağları engellenmiş. zaman geçirmek için makale okumaktan kültür seviyem gelişti aq. sabah 6da kalkmam da ikinci işkence. neyse demem o ki imkanı olan naylon yapsın naylon bulamayan sakın belediyede yapmasın illa belediye diyosanız da kendinize şöyle sağlam bi internet paketi yaptırın. yoksa bu 30 iş günü bitmez.
anlık olarak staj yaptığım ofisten bildiriyorum. elektrikler yok. saat 3 de gelecekmiş ve biz boş boş oturuyoruz. patron sağolsun gidin 3 de gelirsiniz demiyor. evden çıkıp ofise gidene kadar yolumun üstündeki pastahanedeki amcayla, sabah koşuya çıkıp kedi besleyen teyzelerle, güzel söğüt ağacının altında sigara içerken muhabbet ettiğimiz taksici amcalarla, ofisteki çaycı ablayla bile kanki oldum. ama patronlarla asla. patronlar tam olarak şu
 resim
lanet olsun an itibariyle staj lafını duymak bile istemiyorum. yapacağım uygulama için hiçbir sözüm yok ama sadece kendi çıkarını düşünen insan topluluğuyla muhattap olmak o kadar sinir bozucuki. bugün staj yapacağımız okula gün seçmeye gittiğimizde beni sap gibi ortada bırakan bütün grup üyleri allahınızdan bulursunuz umarım...
okulun ilk yılından 90 günlük stajımı tamamlayıp rahatlığa kavuştum. bir daha asla başıma gelmesini istemediğim, çalıştığım personellerden 3-4’ü dışında hiçbiri ile karşılaşmamayı dilediğim, karşılaştığım zaman yüzlerine tüküreceğim
İletişim - Kurallar