suçluluk duygusu

herhangi bir sonucun sorumlusu olarak kendisini görme. suçlu hissetme.

ne yapabilirim insanım ve doğal olarak kurallarına karşı itaatsizlik gösterebiliyorum. ve senin kuralların gerçekten beni kesmiyor artık. bencilliğin had safhada. benim duygularım ve fikirlerim gerçekten önemsiz senin için. ve ben sana karşı aykırı davrandığım için kendimi suçlu hissediyorum. bunun sorumlusu da sensin, ben değilim. derdim tamamen seninle ,senin lüzumsuz kurallarınla.

sen kimsin?
yaşam.
çoğu zaman peşinde pişmanlık duygusunu getirendir. geçmişe dair çok pişmanlık duydum. orada farklı bir cümle söylesem belki de hayatım çok daha farklı olacaktı ama hayatın böyle geçmeyeceğini anladım. ben geçmişimde kararlar verdim. birtakım eylemlerde bulundum ve beni bu noktaya getirdi. pişman olup olmamam bir şeyi değiştirmeyecek. bunlarla yaşamayı öğrenmem lazım. hayat suçluluk duyacak kadar anlamlı ve uzun değil.
hala bir şekilde hata yaptığınızı düşünüp bu duyguyu hissedebiliyorsanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz çünkü içinizdeki insanlık henüz ölmemiş demektir. ve şunu da unutmamalısınız hatanızı telafi edebiliyorsanız hiç düşünmeden diğer bütün işlerinizi erteleyip hatanızı telafi edip içinizi soğutmalısınız daha sonra çok geç olabiliyor.