tahta oturmak için akraba öldürmek

insanoğlunun güç için neler yapabileceğinin en iyi örneklerinden birisidir. biz bunun en yakın örneğini konohanın danzousunun orochimaru ile birleşip 3. hokage olan sarutobi (rip) reyisin ölümüne sebep olmasında görüyoruz. aynı köylü adamlar taht için birnirini öldürüyor yuh ya kardeşim.
batı dizilerinde ve tarihi hikayelerinde gerçekleşince ayyğğğ ya çok heyecanlı diyip osmanlı yapınca yobaazsınığğ yağğ siz diyen ülkemizin kezbanları mevcuttur. en basitinden fatih sultan mehmed "nizam-ı alem için kardeş katli vaciptir" demiştir.
eğer kardeşlerini ve yeğenlerini öldürmezse yarın öbür gün gelir seni öldürürler. bu iktidar hırsı başka bir şey. sonuçta koskoca cihan padişahı oluyorsun zillullah oluyorsun. malhalle muhtarı değil. tahtta hak beyan edebilir bunlar ve ülkenin bütünlüğü bozulabilir. bu da rakip devletlerin işine gelir. böl parçala yönet taktiği.
taht varisleri doğdukları zamandan itibaren tahta oturulması için yetiştirildiğinden diğer varisleri kardeşi,kuzeni gibi görmekten çok rakibi olarak gördüğünden gayet normal olaydır. bir olayı değerlendirmenin temel basamaklarından biri olayı dönemin şartlarına göre değerlendirmektir. her ne kadar aklımız böyle bir vahşeti almasa da devletin bekası için yapılması şart olan olaylardan biridir. tabii ki bunun da dezavantajları vardır eğer tahta geçen kişi varis bırakamadan ölürse işler karışabilir.
bir osmanlı düşmanı olarak tamamen karşı olduğum olay.
günümüzde başka siyasetçiyi öldürmek olarak adlandırılır... (bkz:muhsin yazıcıoğlu)
21. yüzyıl mantığıyla düşündüğümüz için bize çok vahşi gelen durumdur, evet. ama tarihi yargılamak anlamsızdır, o zamanla ve o zamanın gerektirdikleriyle düşünmek lazımdır diye düşünüyorum.
bence insanın özünde ne kadar vahşi olduğunu ve bununla bütünleştiğini gördüğümüz olaylardandır. dönemim şartlarına bakıldığında doğa şartlarında güçlü olan yaşar mantığı işlemekteydi. doğru mudur değildir fakat geleceğe bakıp önümüzde yaşayacağımız vahşetleri engellemek ders almak gerek derim.