türkiye'de iyi öğretmen yetişmeme sebepleri

öğretmenliğe memurluk olarak bakılması, yanlış eğitim politikaları ve en büyük problem bana göre; bu sistemi oluşturanların egitimci olmamaları. eğitim sistemini egitimciden bağımsız düşünemeyiz. sıkıntı büyük!

ülkemizde kötü eğitimcilerin yanında işini layıkıyla yapan iyi oğretmenlerimizin oldugunu da unutmayalım. her meslekte oldugu gibi işini iyi yapan /işini iyi yapmayanlar olarak bakmak gerek.
özet geçelim:
işlerini severek yapmadıkları sırf mecburiyet için sırf para kazanmak için ve tabii ki bilimden bu kadar uzak müfredat okuttukları için
zaman içinde giderek laçkalaşan eğitim sistemidir sebebi efenim. ayrıca her gelen neslin bir önceki nesile göre biraz daha boş bir şekilde gelmesidir.
fakülteye yerleşen bireylerin kesinlikle psikolojik testten gecirilmesi ve her yıl bu testin yinelenmesi gerektigini düşündüren durum.
pedagoji eğitiminin yerlerde olması
en başta sistemi oluşturanlar ya da oluşturmaya çalışanlar demek daha doğru olur sanırım, bu insan biçimliler kendilerini eğitimle ilgilerinin olduğuna inandırmışlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama hiçbir şey yapamıyorlar. hal böyle olunca domino taşları gibi devriliyoruz teker teker. keşke ülkede herkes, hadi herkes çok çok ütopik devlet büyükleri diyelim, bir şeyleri gerçekten iyi yapmak, ülkeye yararlı olmak için yapsa.
sırf yaz okuluna bırakıp da öğrenci başı para kazanmak isteyen öğretmenler mi öğretmenliğe örnek olacak ya da en kötüsü öğrenci yetiştirecek?
iyi ve kaliteli insan olarak kendimizi yetiştirmememizin öğretmenlik olarak yansıması durumudur. hep suçlu arama psikolojisinin toplumsal şeklidir. iyi ve kaliteli insan yetiştirdiğimizde ( kendimiz öncelikli olarak) o insanın yaptığı her icraatta kaliteli olur. fark etmişsinizdir siz asla yetersiz değilsinizdir ve konuştuğunuz kişiler de yetersiz değildir ve onların konuştukları da yetersiz değildir. sonuç toplumun yetersiz olduğudur. kendimizin daha iyi olduğuna inandıran şey karşılaştırmayı kötü örnekle yapmamızdandır. ölçek dünya oluncada şapka düşüyor kel görünüyor.
öğretmenlere hak ettiği imkanlar ve maaş verilmediği için öğretmen geçim derdine düşüyor mesleğine kendini veremiyor ya da özel ders kurs okul derken çok alanla uğraştığı için birine odaklanmıyor
iyi öğretmen > iyi öğrenci >kötü öğretmen>kötü öğrenci=x
yani öğrenciyi yetiştiren de öğretmen..fedakar olmak gerekir.
herkesin öğretmen olabileceğine inanması. bölümüm itibariyle yaş grubum 0-6 yaş çocuklar. ilerleyen zamanlarda çocuğum olduğunda gözüm kapalı emanet edebileceğim bi kac arkadaşımın ismini sayarım sadece.bu sebepledir ki öğretmen olmadan önce iki kere düşününüz sabır ve sevgi en önemli etkenlerdir
1-mükemmeliyeti arayan ebeveyn.
2-aldığın puanla mecburen istemediğin bir bölüme yerleş.
3-eğitim sistemsizliği, slayt okuyan öğretmen, kendini mükemmel bir doğaüstü varlık olarak gören öğretim üyesinin dersine gir vs. vs.

hepsini boşverin ve iyi bir eğitim alıp mezun olduğunuzu düşünün.
kpss yle ancak 35 yaşında, hayattan bıkmış,borç batağında, pek bir gayesi kalmamış insan olarak atan. yani türkiye de iyi bir eğitim alsan bile atanana kadar aldığın eğitim uçuyor. hak ettiğinin altında bir maaş al.düşün ki iyi bir eğitim aldın iyi bir öğretmensin ama eve gidince hep eksik olan bir şeyler var. hevesin azalsın, hayata realist bakmaya başla. iyi bir öğrenci yetiştireme. sar başa.
öğretmenlik öyle her şeyi bilme, süper bilginlik işi değildir. parayla basarsan herkese formasyonu böyle olur
bu soruyu öğretmen adaylarına soralım bence nedenini bar bar gezerken düşünsünler
öğretmenliği öğretme aşkıyla yanıp tutuşanlar değil öğretmenlik kazanabilenler yapıyo. öğretmeyi bilmek lazım önce. günde anne babamızdan çok gördüğümüz insanın afrasını tafrasını çekmeye de gelmedik hiçbirimiz. sanki rakibiymiş gibi davranıp basit şeyler gösterip über şeyler soranlar da ayrı. madem sevmiyorsun istemiyorsun başka meslek yapsaydın kardeşim.
en kısa ifadeyle yine iyi bir eğitim sisteminin olmamasındandır.
eğitim sisteminin günü kurtarmalık bir şekilde yürürlükte olmasıdır. bakalım yerli ve milli olacakmı :d
ebru hocam burda olaydı da konuşaydı bee ...
iyi eğitim verilememesinden bu da yine iyi öğretmen yetişmemesinden kaynaklıdır.

(bkz:tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan)
türkiye'de okuyan ve 200-300 farklı bölümden mezun olan lisans mezunları arasında başka hiçbir kesim yok ki, devlet memurluğunu kendisine hak olarak görsün, atanmadı diye intihar şovuna kalksın, ve hatta cidden intihar etsin, "ben nasıl iş bulacağım" diye ortalığı birbirine katsın.

öğretmenlerin "garantili iş" dışında mesleklerine dair akıllarına gelen tek birşey varsa o da, "yarım günüm boş, evde çocuk büyütürüm, yazı tatil-kışı tatil"dir.. idealizm, kendini geliştirme, topluma fayda sağlama gibi şeylere kendilerini o kadar kapamışlar ki; "maaşının dörtte birini verelim, direkt evde otur" desek, bence okullarda bir tane öğretmen kalmaz. dörtte bir, çok iddialı konuşuyorum..

tabii sistemin de hatası yok değil...
1. aynı işi yapan ücretli, sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler farklı maaş alıyor, ki başka hiçbir kamu hizmetinde böyle bir durum yok.
2. öğrenci veya veli öğretmeni şikayet ettiği anda, öğretmen haklı veya haksız olsun ceza alıyor, tersi ise geçerli değil. öğrenci sınıfta öğretmenin anasına da sövse, onu sınıfta oturtmak zorunda, çünkü ondan sorumlu.
3. sınıfta bırakma diye bir durum yok, çocuk sınıfta kalacak kadar zayıf getirecek dahi olsa, müdür akşamın bir vakti telefon açıp, "okul başarı ortalamasını düşürüyor" diye, öğrenci geçirmesini istiyor. fiziksel olarak şartlar eskisinden daha iyi, ama öğrenci-öğretmen-idareci açısından durum içler acısı.
4. idareciler belli bir kesime yakın olmadan asla o göreve gelemiyor veya görevde kalamıyor. kalmak için de, öğretmeni ezmekten çekinmiyor.

%5-10 istisna öğretmen olabilir, işine cidden sahip çıkan ama kime sorsak "ben o istisnayım" diyecek.. hayır, gerçekten %5-10...