türkiye'de neşat ertaş'ı sevme zorunluluğu

garip bir şekilde zorunluluk olan durumdur. bakıyorum şöyle halk müziği, türkü bilgisi yerlerde olan insanlar delicesine bir hayranlık.
bu delirircesine hayranlık neşet ertaş'ın sanatın ötesinde kişisel olarak efendiliğinden ileri gelmekte bir halk konseri sırasında adam müsaade istiyor ceketini çıkarmak için bunun için seyirciden izin istiyor nezaketin, efendiliğin doruk noktası. bu nezaket karşısında taş olsa adama hayran kalır adamı sever kısacası neşet ertaş'ı sevmek için halk müziği bilgisi gerekmez az biraz adam olan neşet ertaş'ı sever
bu bir zevk meselesi olduğu için zorunluluk söz konusu değildir. hal ve hareketleri düzgün, saygılı bir halk ozanını sevmeyenin kendinde vardır bir sıkıntı. bu benim görüşüm yani bu konuyla ilgili. mesela aşık veysel de sevilir adam tam 1 beyefendi. böyle insanları sevin kardeşim zarar gelmez.
neşet ertaş'ı sevmeyebilirsiniz ama biz onu sevmeyen bir nesile aşina değiliz gibi bişey söylemiştir ah muhsin ünlü çokta haklıdır
bazı isimler vardır türkiye içinde herkes tarafından sevilir bu bir zorunluluk değil yaptığı işe saygıdır.
-barış manço
-neşet ertaş
-cem karaca
-aziz sancar
sevgi olmak zorunda değil ama bence saygı olmak zorunda.
demek istediğini anlıyorum başlığı açan kişinin ancak nasıl münir nurettin selçuk, kani karaca gibi kişiler tsmde üstad ise muharrem ertaş, neşet ertaş gibi adamlar da türkü, bozlak işinde üstad. dolayısıyla saygıyı hakkediyorlar.
ayrıca müzik seven bir insan eğer dikkatli dinlerse bir süre sonra tarzı dahi olmasa türkülerdeki güzeliği görecektir. bu yüzden açın kulaklarınızı, müzik sadece batıda yok. doğuya kulak verin. sadece türkiye anlamında değil tüm doğu ülkelerinin geleneksel müziklerini dinlemeye çalışın ve yeni şeyler öğrenip zevk alın.

ukrayna müziği dinleyin mesela ya da rus. orda yaşayan çingenelerin müzikleri çok acayip mesela. hindistan, pakistan müziği dinleyin. orda bizdeki gibi makamsal müzik var (arap etkisi), qawwal var (sufi müziği) ki en popüler temsilcisi nusrat fateh ali khan efsanedir. azerbaycan müziği dinleyin, iran müziğine benzer ilginç ses kullanımlarına dikkat edin. onlar da makamsal müzik yapıyor. flamenko dinleyin. gitarla nasıl arabesk havası verir onu anlayın. endülüs zamanından kalma arap etkilerini ve müzikteki makamsal söyleyiş biçimini fark edin.
orta asya müziği dinleyin. boğazdan söyleyişi bilmiyorsanız hayrete düşün, deneyip yapamayın evde falan filan.

keşfedilecek o kadar çok şey var ki.
güzellik bakanın gözlerindedir unutmayın.
kimse kimseyi sevmek zorunda değil de , saygı duymak zorunda. neşet ertaş da bir ekoldür. saygı duyulmalıdır.
katılmadığım başlık. kimse kimseyi ne sevmek ne de saymak zorundadır. neşet ertaş önemli bir sanatçımızdır ve bazıları için bu kadardır sadece.
ayrıca sevgiyi ve saygıyı hakedip haketmediği kişiye has bir karardır. ha bu demek değildir ki hakaret bombardımanına tut küfret -saygısızlık et- aşağıla...
unutmamak lazım saygı duymamak nefret etmek değildir. sevmemek de nefret etmek değildir. yani diyeceğim olur öyle, çok da şey etmemek lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=aqjvr5-ilg4 zorunda mıyım?