türkiye

türkiye adı ilk defa 1190'da bir yazılı kaynakta, haçlı seferi (bkz:vekayiname)sinde geçmektedir.
anayasada (1921) türkiye adı yazıldı ve 1923'de türkiye adı resmi olarak kabul edildi.
ilk olarak gümrü anlaşmasıyla ermenistan'ın daha sonra sırasıyla afganistan,sscb ve fransa'nın tanıdığı devlettir. kurucusu ve ilk cumhurbaşkanının mustafa kemal atatürk olduğu türkiye'nin ismi ilk olarak 12. yy.da italyan kaynaklarında tuchia olarak geçmiştir. baskın bir etnik topluluğun ismi, yüz yıllardır ihtivasında bulunan kentlerin olduğu idari bölgenin diğer devletler tarafından bu isimle anılması ve kurucusunun yörük türkü olması sebebiyle cumhuriyetin ilanından sonra da bu isimle anılmıştır.
anadolu ve trakya levhasının bir kısmı üzerine kurulu olan ülke 98 yaşında koklü bir çınardır. toprakları en son 1921 de hatay cumhuriyeti'nin referandum ile türkiye cumhuriyeti'ne katılmasıyla genişlemiştir. 1974 türkiyenin yaptığı, kıbrıs harekatı ile kıbrıs adasında kktc ismiyle iç ve dış işlerinde türkiyeden bağımsız bir türk devleti daha kurulmuştur.
yiyicilerin yiye yiye doyamayacağı büyük ülkemdir. yiyin efendiler yiyin... bu ülke sizi de gömecek torununuz da sizin kadar yiyecek olsa onu da gömecek yine de bir şey olmayacak.
türkler'in yaşadığı yer anlamına gelip ilk defa italyanlar tarafından bu ad verilmiştir.
yıllardır içerisinde yaşadığım, kah lanet ettiğim, kah dağlarına aşık olduğum ülkem. hayatımın bir bölümünü balkan ülkeleri arasında git-gel ile geçirdim. ama yok arkadaş, sen başkasın.
başka bir ülkede dünyaya gelsem bir yerlerde karşıma çıktığında yine yeniden yaşamak istediğim her karışına aşık olduğum ülke
insanı zorlayan ve tahammül eşiğini hiç fark ettirmeden yükseltip bir nevi yozlaştıran ülkem. aslında bulunduğu gezegen pis.
(bkz:iyi çocuk ama ''çevresi'' kötü)
kendimden bile çok sevmeme rağmen seneye bu sıralar ayrılacağım canım ülkem.