üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler

tercihi yaparken sıralamalara dikkat edin, ölü tercih yapmayın. sizden düşük sıralamalı birisi sizin istediğiniz bölümü 1. tercihe yazsa bile -sizin 24. tercihe yazdığınızı varsayıyorum-o bölüme siz gireceksiniz korkmayın.. ilk 3 tercihinize ütopik yerleri yazmakta bir zarar görmüyorum sonuç olarak ? ya tutarsa?
açıkta kalmak istemiyorsanız sıralamalarınızdan daha düşük yerleri de tercihinize eklemeyi unutmayın..
sistem değişikliği dolayısıyla sıralamalarda ciddi boyutta farklılıklar oldu..fakat baraj puanları üniversite kontenjanları etkilenmedi, sadece tercih spektrumu değişti sakin olun..
önlisans programlarından tercih yapacaksanız skalayı geniş tutmak da fayda var atıyorum 800 bin. oldunuz tyt de tercihe 500.-600. yerden başlanılabilir..
bu arada dişçilik düşünen arkadaşlar çomü bu sene ilk öğrencilerini alacak..
mühendislik seçmeyi düşünüyorsanız birincisi ingilizceyi adam akıllı sökmeyi göze almanız gerek, ikincisi en az okul dersleri ve sınavlara harcadığınız zaman kadar kendi başınıza kendinizi geliştirmeniz gerek. bunları yapmazsanız iş bulmak da yükselmek de işkenceye döner. bildiğiniz bütün üniversitelerde sizin seçeceğiniz mühendislik vardır muhtemelen ve binlerce meslektaşınız arasından sivrilmek kolay olmayacak. uzun lafın kısası, seçeceğiniz mühendislik dalını bütünüyle benimseyip sevmeyecekseniz, külfet gelecekse, iş bulma ihtimalinizin daha yüksek olduğu dallara yönelin. hem daha rahat okursunuz hem de daha rahat iş bulursunuz.
ziraat seçmeyin zaten yeterince boş insan var fakültede (ben dahil)
ekonometri tercihi yapacaksanız iyi düşünün matematiğiniz iyi değilse boşta kalmayayım diye yazmayın yoksa çok ağlarsınız. ekonometri tercih edecekler varsa yardımcı olurum.
iktisat yazmayin daha sonra ağlaşmayın