kayıpbalıkmemo

Durum: 10 - 0 - 0 - 0 - 18.03.2018 02:16

Puan: 125 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
Henüz hiç başlık açmamış.

sorgulamayan insan

"boş beleş" denilen insandır. tahminimce dünya popülasyonunun %80ini oluştırmaktadır. hümanizmi reddetme sebebidir.

herkes homosapiens olduğu için "insan" olmuş sayılmaz. çünkü insan denilen canlılarının bir takım ortak özellikleri vardır. insanın en büyük silahı karanlık çağlardan beri beynidir.
"neden?" ve "nasıl?" sorularını sorabilmek bizim en eski ata sporumuzdur ve bu spor sayesinde problem çözme becerisinden sanat yetisine kadar bir çok şeyi elde etmişizdir.

ön söze ithafen şunu sormak gerekir:
neden modern insan, modern çağın gereği olarak sorularına daha fazla ve daha doğu cevaplar alabileceği halde sorgulamaktan vazgeçer ?

yıllardır düşünürdüm bunu -ki düşünen herkes düşünmüştür bunu- ama şu ana kadar bir cevap bulabilmiş değildim. insan neden bir şeyi körü körüne kabul eder, neden belli kalıplar içinde yaşamayı tercih eder, neden kendi olmayı seçmez ?

sevgili yazar topluluğu ; gün itibariyle cevabı bulduğuma inanmaktayım; özgür olmayı istemediğinden.

"böyle saçma cevap mı olur kim istemez özgür olmayı ?" dediğinizi duyar gibiyim fakat durum şöyledir:

özgürlüğün tanımı belki bir çoğunuza göre "bir şey yaptığında bi' yaptırımla karşılaşmamak" olabilir. çünkü hepimiz ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz,diğer büyüklerimiz, devlet, patron gibi otoriteler tarafından keyfi bir şey yaptığımızda sorgulandık.

onar bize sordu "neden yaptın bunu?" diye...
biz onlara "bu eylemi yapmış veya bu söylemi gerçekleştirmiş olmam senin neden bir değerinle ters düşüyor da beni sorguluyorsun?" demedik.

çünkü tüm otoritelerin değeri; elde tutmak, yönetmek, data sunup doğru veri almaktır.

"biz seni böyle eğittik ama sen böyle yaptın !" dediklerinde "evet çünkü ben bir makine işlemcisi değilim." dediğimiz an özgürüz.

çünkü bunu yaparken kendi kendimize bir sorgulama geçirmişiz ve seçimimizi yapmışızdır.

bu da demek oluyor ki " özgürlük; seçim yapabilme becerisidir" ve her seçimin sonuçları vardır.

evden atılabilrisiniz, okuldan uzaklaştırılabilirsiniz, işinizden kovulabilirsiniz, diskalifiye olabilirsiniz vesaire vesaire...

eğer bu seçimi yapıp bu negatif sonuçlarla başa çıkabileceğinize inanıyosanız özgür olmaya adım atmışsınızdır.

dönelim en başa "insan neden özgür olmak istemesin?"
çünkü özgürlük çok büyük bir sorumluluk gerektirir. evden atılma örneğini ele alırsak ebeveyn otoritesini sorgulayıp ona karşı geldiğiniz için bu sonuçla karşılaşırsınız ve bakımınızdan sorumlu olan ebeveynler artık bu sorumluluktan kurtulur ( bi saniye; sorumluluktan kurtulan onlar ise şimdi onlar mı özgür ben mi ?)

o yüzden ekonomik özgürlüğünüzden temel ihtiyaçlarınıza ordan da lükslerinize kadar herşeyinizden siz sorumlu olursunuz. yumurtadan yeni çıkmış timsah gibi.

ve insan olmak bunları düşündüğünüz anda devreye girer. insanın ön görüleri ve muhakeme yeteneği vardır.

hukuken şahit olabilmeniz için bile hakim amca sizin "sezginlik" yeteneğine sahip olup olmadığınıza bakar.
medeni kanuna göre aksi bir durum yok ise 18 yaşına girdiğiniz gün sezgin kişisinizdir.

sezginlik ise "iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı" ayırt edebilme becerisidir ve bu yetneğe bilinçaltınız sahiptir.

özgür olmayı seçip evden atılacağınızı farkettiğiniz anda bilinç altınız " kanka bu senin için iyi ve doğru bir seçim değil" der ve bu yüzden otoriteye boyun eğip özgürlüğünüzden feragat etmeye karar verirsiniz.

sonra nolur o dövme sildirilir, etek boyu tekrar uzatılır, küpeyi sigarayı çöpe atarsın, silahı çekmeceye koyarsın falan filan...

yani uzun lafın kısası sorgulayan insan özgür olmaya yaklaşmış insandır eğer sorumluluğunu alabiliyorsa. olmuyosa da kendi olmaya instagram profilinde devam eder, bu gün pelinlerle cluba gittik hiç sözlerini bilmediğimiz şarkılarla dans ettik sırf story atalım diye, yarın da batularla rakı içicez çok dertliymişiz gibi yapıp snap atıcaz falan ayrıca konumuzla alakası yok ama seni seviyorum.

pablo escobar

kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı.

yıllık geliri 30 milyar dolar olan pablo hakkında birkaç inanılmaz gerçek:

-kardeşi ve başmuhasebecisi roberto escobar'ın anlattığına göre pablo escobar sadece paralarını bir arada tutmak için bile ayda 2500 $'lık paket lastiği satın alıyordu.

-juan pablo'nun anlattıklarına göre, pablo escobar bir kış günü kaçarken ailesini ısıtabilmek için 2 milyon doları ateşe verdi.

-paraları saklamak için seçtiği yerler virane yerler olunca her yıl parasının %10'unu farelerin yemesinden ya da su akıntısına denk gelmesinden dolayı kaybediyordu. fakat pablo escobar için bu önemsenmeyecek bir meblağydı.

kaynak: http://www.tarihiolaylar.com/galeriler/pablo-escobar-hakkinda-inanmakta-gucluk-cekeceginiz-14-gercek-636

adam silahlı çatışmada öldürülmüş. böyle efsanevi bir uyuşturucu kaçakçısına yakışmayacak bir ölüm. çok doğaüstü bir ölüm bekliyordum senden üstad. üzdü.

lin pesto

fantezi müziğin çok bilinen birkaç şarkısını trip hop, post punk kıvamına sokup cover'lamışlar. iyi ki de yapmışlar.güzel iş çıkmış ortaya.tek sorun bir anda bülent ersoy seda sayan söylemeye başlattırıyor sizi.dinleyelim dinlettirelim ki daha çok cover yapsınlar.klipleride bir fena, izlemeye doymuyor insan.

https://youtu.be/0THu1FExdek
https://youtu.be/-ug8VJPMYuY
https://youtu.be/au8qnAmp5zI
https://youtu.be/FCZkUlg5e74

Toplam entry sayısı: 10

kaybedenler kulübü

"hayatta ucu sekse dokunmayan bir şey var mı?"

kyk borcu

kyk alacak kadar zengin değilim
Henüz takip eden biri yok.
İletişim - Kurallar