maviterlikliadam

Durum: 334 - 0 - 0 - 0 - 10.02.2020 16:52

Puan: 2952 -

2 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazar.

Çomü Turizm Fakültesi(2010-2016) Yazar, okur, izler düşünür.
  • /
  • 14

masumiyet müzesi

çanakkalede sosyalleşmenin yolları

barlar sokağında bir hafta takılın on numara sosyalleşirsiniz. sarmayı bilirseniz ooff tamamsınız.

an itibarıyla yazarların nerede olup ne yaptığı

trabzon da diplomalı tesisat ustalığı yapmaktayım.

finaliyle şaşırtan filmler

ceset ispanyol yapımı güzel bir film. finali sürpriz sonlu. se7en da güzel sürpriz sonluydu.

severek ayrılanlar

sevginin artık şiirlerde, romanlarda kullanılan sempatik kelimeden başka bir şey olmadığını düşünüyorum. bu yüzden severek ayrılanlar atilla ilhan'ın şiirlerinde güzel gerçekte ise sahte bir olgu bir nevi yanılsama.

bir insanı sevmek ve yanında stres olmak

gereksiz yere kişinin kendini yorması durumudur. bir insanın yanında rahat değilsen sürekli geriliyorsan karşındakine duyduğun sevgiden daha çok tutkudur. eninde sonunda bitecek olan birliktelik.

golf çay bahçesi

defalarca gitsemde bir türlü ısınamadığım gece kulübü yanı çaycısı.

6 kasım 2019 real madrid galatasaray maçı

üstü galata 6 saray olan küçük takım

1 yıl sonra kendime not

öpüşürken çıkan ses

cinsel birliktelikteki pofidik seslerden daha çekilir bir sestir.

ikili ilişkilerde sık yapılan hatalar

ikili ilişkinin içinde bulunmak.

çılgın ev sahipleri

bunların değişik çeşitleri var mesela gidersin öğrenciyim dersin öğrenciye ev vermem diyeni çıkar. öğrencilik biter çalışırsın gidersin evinizi kiralamak istiyorum dersin bekâra ev vermem der. evlen git bu sefer de memur değilseniz ev vermem der. kısacası bu ev sahiplerinin ev vermeye pek niyeti yok. evlerinin tapusunu dürüp üzerine düşmek marifetiyle oturmalarını dilerim.

türk telekom

özelleştirildiği hâlde yakamızdan düşmeyen kendini doğru düzgün telekominikasyon hizmeti vermemeye adamış şirketçik. gerçi kullandığım dönemlerde gün yüzüne çıkmamış küfürler etmemde ve hayal gücümü kullanmamda yardımcı olmuşluğunu inkar edemem.

şeyma’nın canlı yayında acun’a attığı mesaj

youtube kanalı açmasından bir önce gerçekleşen tesadüfi hı hı tesadüfi hadise. ne çektin be acun. sen feridun'la dünyayı gezme işini bırakmayacaktın.

insanın zoruna giden şeyler

erkeklerin küpe takması

ya bu sözlükteki değerli yazar arkadaşlar beni her gün hayatı sorgulamaya ittiği için teşekkür ederim. kızlar soruyora döndük. yani erkeklerin küpe takmasının asıl sebebi vurduruyoruz gizliden ondan hacı. küpelerimiz sinyal aslında çaktın. hadi gidin film filan izleyin sanatlanın biraz. sizi fasılcı amirinize şikayet ederim gerçi o da çok iplemez.

bir kadının feminist olma nedeni

ucuz sakız falım manisi tadında gereksiz başlık. şirinleri daha iyi görebilmek için feminist oluyorlar valla bak benim eşeli halam da bu hareketin öncülerinden. evet halamın adı eşeli gayet nezih bir insan. halama selamlar.

her yer fıstık

gereksiz bar konsepti girişimi bunlarla dikkat çekmeye çalışmak yerine ucuz alkol verin gereken ilgiyi zaten görürsünüz. abuk sabuk şeyler yapmaya gerek yok.

atanamayan öğretmen

atanan ya da ataması yapılan öğretmen kaldı mı ki ya? zaten içini boşaltıkları eğitime bir de öğretmen mi atayacaklar öyle şey mi olur. insanlar şu algılarını yıksın lütfen üniversite hobi için okunan bir okul hâlâ meslek edinmeyi düşünen varsa hobisinin farkına varsın lütfen.

oğlum bak git

üzerine film bile yapılmış türkiye'nin en saçma olayı nelere gülüyoruz hadi o anlık güldük tamam abi film yapmak nedir. yazanın hiç mi eşi dostu uyarmamış hadi o yazdı yönetmen neden ben bunu çekmem demedi. ya hepsini geçtim nasıl bir yapımcı buna para yatırır yazık.

yemeksepeti

proje güzel uygulama başarısız genelde kullandığıma pişman olduğum uygulamadır. her seferinde müşteri hizmetleri ile aynı konuşmayı yapıyorum.
+ben 1 saat bekleyeceğimi bilsem yemek yapar yerdim.
- haklısınız beyefendi.
sonuç yemek yine 1 saat üstü sürede elime ulaştı.

vajinismus

bir neslin aklına gelen tek isim haydar dümen

olası bir depremde yapılacaklar

üzerine soğuk su içilmesi zira alınan önlemlerle bu şartlar altında kurtulmayı beklemek ahmaklık olur.

mezun çomülü sözlük yazarları

dünyanın en güzel üniversitesi afişiyle az t*şkala geçmedik. dandik üniversitesinin muhteşem manzarası ve güzel kütüphanesi özlendin be!

düğün

düğünler
gelenek ve görenekler adı altında yapılan cinselliğin meşrulaştığı hatta cinsel birlikteliğin oyunlarla, halaylarla kutlandığı anlam veremediğim toplanma alanları. kadının bir birey olduğunun kabul edilemediği günümüz dünyasında. kendi isteğiyle biriyle sevişmesi orospuluk, namussuzluk olurken aynı şeyi bir imzayla yapması onu en namuslu birey yapıyor. gerçi burada da “kız aldık kız verdik” cümlesinde ki üstü örtülü kadının ilk sevişmesinin kutlamalarla evlendiği erkekle olacağı vurgulanmaktadır.
peki neden? ataerkil bir toplum, bunun yaşanmasında sadece bir etken olabilir. bunun alt sebeplerine bakıldığında annenin kızını geçici evlat olarak gördüğü, onun başkasının malı olacağını düşündüğü, bununla beraber insanlara soyadının veriliş amacının dışında, aile isminin erkekle yürüyeceğini düşünmesi de acı bir gerçek. ışin daha traji komik yanı bunu düşünen anne başkasının soyadını kullanmaktadır. kadının bireyliği toplumda, okulda, gruplarda, ailede hatta hemcinsi olan anne tarafından bile kabul edilmemişken yaşanılan tacizlerin tecavüzlerin cinayetlerin önüne elbette geçilemeyecektir. eğitimsiz bir nesil ancak eğitimsiz insanlar yetiştirir. her katili tecavüzcüyü ebeveynler yetiştiriyor. kimse bir anda tecavüzcü katil olmuyor. aileiçi eğitimde çocuklar büyürken babanın şiddetine ses çıkarmayan veya çıkaramayan anne de oğluna şiddetin meşru birşey olduğunu farkında olmadan öğretiyor.
ne yapmalı? bu soruya verilen cevaplar ne yazık ki yetersiz kalıyor. öncelikle devletlerin belirli politikalar belirleyip çocukların aileiçi psikolojik durumları ilk okuldayken yapılabilecek testlerle kontrol edilmeli. problemli çocukların aileleri gözlem altında tutulmalı ve çocuğun ilerde hayatında kalıcı zararlara yol açmaması için tedavisi yapılmalıdır. elbette şiddet gören bireylerin çaresizliğinin yanında, şiddet uygulayanların desteklenmesi şiddetin dozunun artmasının en büyük sebeplerinden biridir. nereden bakarsak bakalım problemin temeli insan kavramının algılanmamasıdır. küçük yaştan cinsiyet gözetmeksizin kişilere “insan ve bir birey” olduğu öğretilmediği sürece sosyal medyadan adalet arayışları, tv den cinayet haberleri ne yazık ki eksilmeyecek.
bugün idam diye bağıran ağızlar farkında değil ki cinayet işlemeyi göze alan kişi için caydırıcı bir yol olmayacak. ölümle ölüm kesinlikle çözülmeyecek. alacağımız önlem yapılanların önüne geçmek adına bireylerin şikayetini dikkate almak olsa belki bir çok kadın hayatta olabilirdi. bir anne evladının gözünü önünde ölmek istemiyorum feryatları atmaya bilirdi.
  • /
  • 14

çomü sözlük neden tutmadı?

doğal antidepresan

pinterest

ınterest(ilgi)lerinizi bulup pinleyebileceğiniz(iliştirebileceğiniz) uygulama. benden önce annem kullanmaya başlamıştı

sürekli söylenen insan

en sevdiği şey iş makinası izlemektir

sürekli söylenen insan

iğreniyorum bu insanlardan kafasını kaldırımlara vura vura bayıltıp o kan akışıyla ölüşünü izlemek falan istiyorum. bir de bu insanlar çözüm de odaklı olmaz ve hep ağzının içinden söylenir ya deli oluyorum. sıfır özgüven, ulan piç madem şikayetçisin siktir git nerde ağlıyosan ağla

özel hayattan insan silmek

bu yıl itibariyle çok sık ve rahatça gerçekleştirmeye başladığım eylemdir. bunun basitleşmesi hayli canımı sıkıyo o ayrı mesele..

düğün

kafanızda mantıklı bir para ayırın, biraz elinizi bol tutun, ıvır zıvır için de ekstra para koyun; işte, bundan daha çok para harcayacağınız eylem.

çünkü siz, arabanın üstündeki çiçeği size sokacak çiçekçiyi, otoparkçıyı, salondaki garsonları, mahallenin çocuklarını hesap etmiş olabilirsiniz; ama kız tarafının "adettendir" saçmalıklarının geleceği uç noktayı henüz bilmiyorsunuz.

düğün

entriye kan kusmaya geldim fakat #35768 söylemek istediklerimi bir güzel yazmış. ek olarak şunu belirtmek isterim. o gün örf-adet diye yaptığınız bir çok şey birey olarak sizi yıpratıyor farkında değilsiniz. aile olmak demek bir anda eski bilmem kaç bine düşmek değildir, pahalı eşyalar, lüks ev ya da araba, süslü bir gelinlik, gösterişli bir damatlık bunların hiç birisi de değildir. bunlar sizin o gününüz sırf güzel geçsin diye gelecek belki bir çok yılınınızı mahvedecek maddi yıkıntılardır. ya ben bunu para biriksin diye yapıyorum diyen çıkar şimdi emin olun ki o sizin düğün masrafınızı belki anca çıkarır o bile zor düşük bir ihtimal. insanlar konuşur bir düğün yapılır diye yapan oluyor kardeşim isterseniz alemin en kral düğününü yapın bu gurup insanlar yine konuşacak bir şey bulur. normal zamanda belki 10-15 bin liraya bir evde yaşayacaksınız aynı ev düğün adı altında nir bakmışsınız 100 binlik olmuşsunuz belki de fazlası. ileride 2-3 saatlik izleyecek bir şey olsun eş dost eğlensin kimse konuşmasın diye çekilecek bir rezalet hiç değil. en kralı illa evlenicem diyorsan gidersin kıyarsın nikahını belki arkadaşlarla biraz vakit geçirirsin eğlenirsin en fazla budur bu olmalıdır. insanın kendisine saygısı olmalı süs köpeği gibi hiç rahat olmadığın bir şeyin içinde gülümsemek ne kadar doğru?

insanın zoruna giden şeyler

verdiğin değerin, sevginin ve ilginin gramını bile görememek içime yavaş yavaş oturan öküzün sebebidir

ahmet kaya şarkılarında geçen mükemmel sözler

piçe eskiden piç denirdi

Toplam entry sayısı: 334

yazarların nicklerinin anlam ve önemi

üniversite de kız arkadaşım beni aldattıktan sonra bütün yaz ayağımda cross terliklerin çakması mavi bir terlik vardı. sonra ben abarttım bütün kışta onunla gezince. herkes mavi terlikli adam diye çağırmaya başladı. 2011 den beri hala saklarım. terliği o kadar çok giymişim ki altı aşınıp delinmiş o zaman kendisini köşeye kaldırıp saklamaya başladım nickimde maviterlikliadam kaldı.

ped taşımaktan utanmak

bu konuyu herkesin aşması gerek artık. başımdan geçen trajik komik bir olayı paylaşmak isterim.
zamanın birinde ben ve 2 kadın arkadaşım bir bar da sabahçı olarak çalışıyorduk. bir sabah ben eksikleri almaya giderken kadın arkadaşlarımdan biri gelip regl olduğunu ve eksikleri almaya gittiğimde ona da ped alabilir miyim diye sordu. ben de doğal olarak tabi dedim. çıktım eksikleri aldım ve son olarak ped alıp dükkana dönmek kaldı. ped almak için en yakın yer olan "yarenler temizlik"e girdim ve orada çalışan kadına ben ped alacaktım dedim. bana baktı baktı abi pet bardak şurada dedi. ben şaşırdım arkadaşım ben ped istiyorum pet bardak değil dedim. kadın daha bir şaşırdı abi emin misin dedi. ben sinirlendim arkadaşım iş arkadaşım regl oldu ve ped istiyorum (ben bunu derken kendisi karşımda gülüyordu) bunun neresi komik tuhaf mı bu dedim. zor bela pedi aldım çıktım. demem o ki benim gördüğüm kadının kadına yaptığını kimse yapmıyor. henüz kadınların bu konuyu aşamamış olması gerçekten enteresan.

kobra etkisi

kobra etkisi terim olarak içinden çıkılmaz bir problemin çözümü için yapılan bir müdahalenin, problemi işin içinden daha çıkılmaz bir durum haline getirmesi olayına denmektedir.

bu terim yaşantımıza tarihi bir olaydan geçmiştir ve çok ilginçtir. ingilizler hindistan'a sömürmek için işgal ettikten sonra bilindiği üzere üzerinde güneş batmayan imparatorluk unvanını almış ve çok büyük bir ülke olan hindistan'ı sömürge devleti olarak kullanmaya başlamışlardır.

hindistan bilindiği üzere çok çeşitli hayvanların bulunduğu tropikal bir bitki örtüsüne sahiptir ve bölgede çok zehirli yılanlar, kral kobra dahil yaşamaktadır.


ingiliz askerleri bölgeyi işgal ettiklerinde ilk etapta zehirli kobra yılanları sokması neticesinde pek çok ingiliz askeri ölmüştür. çünkü askerler ilk defa karşılaştıkları yılanlar hakkında hiç bir şey bilmemekte ve karşı koyamamaktadır.

bu olayın ardından ingilizler daha fazla zayiat vermemek için ilginç bir yol bulmuş, zehirli kobraları öldürüp teslim eden hintlilere para ödemişlerdir yılan başı.

hintliler bu kampanyayı çok sevmiş, ilk etapta çokça kobra yılanı yakalanmış, hatta neredeyse yılanların soyu tükenme noktasına gelmiştir. ardından bu işi fırsata çevirmek isteyen hintliler bu yılanları kendileri üretmeye karar vermiş ve bölgede kobra çiftlikleri kurarak yılan üretimine başlamışlardır. ardından bu yılanların kendileri yetiştirip, öldürüp, ingilizlerden sterlin almaya başlamışlardır.

yılan başı 1 sterlin ödeyen ingiliz hükümeti zaman geçtikçe kasasından çok fazla para çıktığını görmüş, bu sebepten yılan kampanyasından vazgeçmiştir. bu kampanyanın bittiğini duyan halk oldukça kızmış ve çiftliklerde ürettikleri kobraları doğaya salmaları üzerine oldukça fazla zehirli kobra yılanı doğada daha fazla bulunmaya başlamıştır.

ilk etaptan daha fazla kobra yılanı ortaya çıkması durumuna kobra etkisi denmesinin sebebi budur ve tarihten gelen bu olay literature geçmiştir.
"alıntıdır"

fasılcı mühendis

çocukluğumun oyunları

fırıldakla (topaç) başlayıp gülleyle(misket) devam edecek uzun bir liste olur kesin +25 ler kendini belli etsin

üniversiteye yeni gelmiş kız görgüsüzlüğü

aile içinde uzun süre baskı gördükten sonra hayatlarında ilk defa izin almadan dışarı çıkma özgürlüğüne eriştiğinde ne yapacağını şaşıran kendine bahşedilen bu özgürlüğü yanlış yönde kullanıp hayatının bir evresinde dönüp baktığında pişmanlık duyacağı şeyler yapan insan topluluğu. bu kişiler kendini bulmaktan uzak ve girdiği ortama adapte olmak için kendini kaybeden insanlardır. hayatta özünü kabul etmeli ve ondan sonra bunun üzerine birşeyler koyabilmek gerekir. kuzenim üniversiteyi kazandıktan sonra muazzam bir değişime girdi fakat bu değişim tamamen dış görünüş odaklı hikayelerinden bizleri engelledi filan o sanıyor ki bir o üniversite okuyor biz malız birşeylerin farkında değiliz. ben uyarmam herkes kendi hayatınını yaşıyor sonuçta. abim uyarma gereksinimi duymuş sonuç yine aynı şeyler kuzenim köyde yaşadığı için bundan utanıyor ve köye gelmemek için yok sınavım var yok ders çalışmam gerek gibi bahaneler üretiyor sürekli. üzücü olan dayım hiç birşeyin farkında değil ve umutla kızının okuyup başarılı olacağını düşünüyor. demem o ki bu insanlar çok yabancı değil bazen ailemiz de bazen çocukluk arkadaşımız bazen de farkında olmadan biziz.

sevilmeyen hitap kelimeleri

tanımadığım birinin kardeş bakar mısın? gibi hitapta bulunması bir de çevremden birinin bir kadın hakkında konuşurken karı diye hitap etmesi.

-de -da yazım kuralı

“de” “da” bağlacı da tıpkı “ki” bağlacı gibi ayrı bir sözcük olduğu için daima ayrı yazılır. bulunma durum eki olan “-de,-da, -de,-ta” ise eklendiği sözcüğe bitişik yazılır. şimdi püf nokta arkadaşlar.
cümle içerisinde cümleden “de”yi çıkartınca, eğer cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyorsa o “de” bağlaçtır. cümlenin yapısı bozuluyorsa o “de” bulunma durum ekidir.
örnekle verecek olursak.
*arabayı da satacağım. (arabayı satacağım)
*biz de onlar gibiyiz. (biz onlar gibiyiz) bağlaç olan “de ,da” cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyor.
durum ekine örnek verecek olursak.
*onunla otobüste seviştim. (onunla otobüs seviştim)
*sende iç çamaşırım kaldı. (sen iç çamaşırım kaldı) durum eki cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısı bozuluyor. hepimizin laneti olan de ayrı yazılır. yalnız de ayrı olacaktı geyiği biter artık. de li cümle kurmaya korkar olduk ya.

skopetzlik

skopetzlik çok eski bir mezheptir. kurucusu tahminlere göre havarilerden matta idi. skopetzler, bedensel duygularını öldürmek amacıyla kendilerini iğdiş ederler. yani cinsel dürtülerini tamamen ortadan kaldırırlar.

memleketini 3 kelime ile anlat

üniversiteye yeni gelmiş kız görgüsüzlüğü

aile içinde uzun süre baskı gördükten sonra hayatlarında ilk defa izin almadan dışarı çıkma özgürlüğüne eriştiğinde ne yapacağını şaşıran kendine bahşedilen bu özgürlüğü yanlış yönde kullanıp hayatının bir evresinde dönüp baktığında pişmanlık duyacağı şeyler yapan insan topluluğu. bu kişiler kendini bulmaktan uzak ve girdiği ortama adapte olmak için kendini kaybeden insanlardır. hayatta özünü kabul etmeli ve ondan sonra bunun üzerine birşeyler koyabilmek gerekir. kuzenim üniversiteyi kazandıktan sonra muazzam bir değişime girdi fakat bu değişim tamamen dış görünüş odaklı hikayelerinden bizleri engelledi filan o sanıyor ki bir o üniversite okuyor biz malız birşeylerin farkında değiliz. ben uyarmam herkes kendi hayatınını yaşıyor sonuçta. abim uyarma gereksinimi duymuş sonuç yine aynı şeyler kuzenim köyde yaşadığı için bundan utanıyor ve köye gelmemek için yok sınavım var yok ders çalışmam gerek gibi bahaneler üretiyor sürekli. üzücü olan dayım hiç birşeyin farkında değil ve umutla kızının okuyup başarılı olacağını düşünüyor. demem o ki bu insanlar çok yabancı değil bazen ailemiz de bazen çocukluk arkadaşımız bazen de farkında olmadan biziz.

ankara

aylardır ankara'da yaşıyorum ve her gün buranın başkent olmasına şaşırıyorum modern köydür ankara türkiye'nin en modern köyü.

eski sevgili olarak öğrettiklerin

gitmeyi, giderken de arkasına dönüp bakmamayı.

severek ayrılanlar

sevginin artık şiirlerde, romanlarda kullanılan sempatik kelimeden başka bir şey olmadığını düşünüyorum. bu yüzden severek ayrılanlar atilla ilhan'ın şiirlerinde güzel gerçekte ise sahte bir olgu bir nevi yanılsama.