you can call me root

Durum: 145 - 0 - 0 - 0 - 30.05.2018 03:58

Puan: 1322 -

1 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar.

AI, Travelling, Camping, Drinking and Smoking Weed
  • /
  • 6

30 mayıs 2018 habertürk muharrem ince canlı yayını

hande fırat'ın ardından, bu kez itin götüne sokulup çıkarılacak ismin nagehan alçı olduğunu öngördüğüm yayın.

çomü sözlük

yaklaşık 1 ay uzak kaldığım ve radikal değişikliklere gittiğini hissettiğim sözlük.

son 1 ay içinde neler olduğuna dair gelen kutumu yeşillendirirseniz çok memnun olurum.

sevilen şiirin en vurucu cümlesi

"sana çirkin dediler;
düşmanı oldum güzelin.
sana kâfir dediler;
diş biledim hakk'a bile."

camel soft

zifir, nikotin ve karbonmonoksit oranı camel box ile aynı olan sigara. farkı ne bilmiyorum.

yılan

 spoiler!
4 kutsal kitapta da, adem ve havva'yı yasaklı ağaçtan elma yemeye teşvik etmiş karakter.

yemekte iki ekmek yiyen komünist

istikrarlı olması halinde obezite riskiyle karşı karşıya kalması muhtemel komünisttir.

bim'e girerken neden iki kapı geçeriz sorunsalı

olmayan sorunsal. sağ ayakla girememiş bireyler için ikinci bir şans olanağıdır.

şaka bir yana, içerideki ısıyı sabit tutmak için alınmış bir önlemdir sadece.

5 mayıs 2018 philadelphia - boston celtics maçı

philadelphia hücumu sırasında al horford'ın topu çalmasının akabinde, philadelphia faulüyle serbest atışa giden horford'ın ikide iki yapmasıyla; uzatmalarda boston celtics'in 101-98 üstünlüğüyle biten mücadele. müthiş maçtı kesinlikle. 3-0!

gönüller ilyasova'yla olsa da boston iyi mücadele etti hiç şüphesiz.

edit: heyecandan çok fazla anlatım bozukluğu yapmışım. :)

5 mayıs 2018 philadelphia - boston celtics maçı

son 5.5 saniyeye boston celtics'in 99-98 üstünlükle girdiği mücadele. harika maç gerçekten.

5 mayıs 2018 philadelphia - boston celtics maçı

son 8.4 saniyeye philadelphia'nın 98-97 üstünlükle girdiği ve boston celtics hücumuna sahne olacak mücadele.

5 mayıs 2018 philadelphia - boston celtics maçı

marco belinelli'nin son saniye üçlüğüyle 89-89 biterek uzatmalara giden maç.

edit: skor.

5 mayıs 2018 philadelphia - boston celtics maçı

maç boyunca iki tarafın da harika mücadelesiyle devam etmekte olan nba playoff mücadelesi. an itibariyle son 3 dakikaya 83-83 eşitlikle girildi.

çomü sözlük çok bozdu

bir çıkarım.

özür dilerim sözlük ama yazar olmamla doğrudan ilişkili bu durum. elimi attığım yeri kurutmak gibi çok pis bir huyum vardır.

yine de bir şeyleri düzeltebilmek için geç değilken elimden geleni yapabilirim. trollük falan her yerde olur, bir sözlüğü sözlük yapan şeylerden biri de trollerdir. bundan söz etmiyorum, fakat 10+ yıllık sözlük tecrübesi olan biri olan bana moderatörlük verimesi durumunda, girilen kural dışı entryleri silmeye (ve entry sahibini uyarmaya), uyarılara rağmen buna devam eden yazarları uçurmaya hazırım. :)

gece uyumayan insanların ortak özellikleri

you can call me root

güzelik konusunda bir iddiası bulunmayan; severek yaptığı işi gereği esports, futbol (ing 1-2, isp 1-2, bundesliga, serie a), basketbol (tbl, euroleague, nba), konsol / pc oyunları, bilim / teknoloji, kültür / sanat (sinema, müzik, kitap), medya / sosyal medya gündemleri hakkında detaylı bilgi sahibi yazar.

edit: detay.

fifa vs pes

bir versus. başlığı nasıl açılmamış hayret doğrusu.

futbolu zekası olan bir bireyin; random yer ve zamanda l1+arapas kombinasyonuyla, en öndeki agüero'yu robotik bir dribbling ile at gibi koşturup, şut bombardımanı yapmasının aksine; doğru zamanlamayla birlikte strateji oluşturma, oyun kurma, top sürme, paslaşma, adam geçme, savunma yapma gibi futbolun yapı taşlarıyla gerçekçi bir deneyim sunan fifa'yı tercih etmesi elzemdir.

commandos

eidos yapımı bir strateji oyunu.

2. dünya savaşı sırasında geçen, nazilere sınırötesi operasyonlar yaptığımız, çocukken uykusuzluğa ne kadar dayanıklı olduğumuzu test etme fırsatı bulduğumuz oyundur aynı zamanda.

(bkz:alaaarm alaaaarm)

odin

öldükten sonra valhalla'da birlikte bira içmeyi planladığım tanrı.

age of mythology

strateji oyunlarının zirvesinde gördüğüm oyun.

rakibi yenebilmek için sonsuz bir strateji yelpazesi vardır. ayrıca yeterince oynandığında yunan mitolojisi hakkında sağlam bir altyapı oluşturmanıza sebep olur.

ada lovelace

dünyanın ilk bilgisayar programını yazan kontes. çoğu kadın yazılımcı için idoldür.

charles babbage, "analitik makine" hakkında bir makale yazar ve ingilizce'ye çevirip kontesimize gönderir. akabinde ikili arasındaki iletişim sürecinde; ada, bahsi geçen makinenin sonlu sayıda adımdan oluşacak bir planın kullanımıyla bernoulli sayılarının nasıl hesaplanabileceğini tarif eder. dolayısıyla farkında olarak ya da olmayarak dünyanın ilk bilgisayar programını yazmıştır kendisi.

yıllar sonra "ada" programlama dili de kendisine ithaf edilmiştir.

muharrem ince

son birkaç seçimi boykot eden birçok seçmeni sandığa götürecek cb adayı. fakat ikinci turda işi yaş.

nikahsız birlikteliğin daha cool olması

coolluktan ziyade evlilikten daha eğlenceli olabileceğini düşündüğüm hede.

bir insanı seviyorsanız, o kişiyle evlenmek yerine sonsuza kadar sevgili kalın. evlilik sıkıcıdır, evlenmeden de çocuk sahibi olabilirsiniz. ama çocuk yapmadan önce doya doya gezin, yeni yerler keşfedin, hiç tatmadığınız yemekleri tadın, bambaşka kültürlerden insanlarla tanışın. en son çocuk.

tabii ki bunlar evliyken de yapılabilir ancak ne kadar severseniz sevin; ciddi bir anlaşmazlık durumunda sevgilinizden ayrılmak, eşinizden boşanmaktan çok daha kolaydır.

12 mayıs 2013 watford leicester city maçı

2 sezon sonra, ders aldığını kamuoyuna duyurmasına sebep olacak olan, leicester city hataları içeren epl maçı.

derbi

ülkemizde bilinenin aksine aynı şehrin iki takımının karşılaşmasına verilen addır.

melesa:
trabzonspor - beşiktaş maçı bir derbi değildir.
kasımpaşa - galatasaray maçı bir derbidir.
ankaragücü - bursaspor maçı bir derbi değildir.
fenerbahçe - başakşehir maçı bir derbidir.
barcelona - real madrid maçı bir derbi değildir.
chelsea - fulham maçı bir derbidir vs.

hangover'da çalışan garson tipi

1 yıl öncesinde içinde bulunduğum tip.

çıkışlarında mekan karşısındaki ağacın altında toplanmak, bazen seviyeli muhabbetler bazense seviyeden eser kalmayan goygoylar yapmak farzdır. personel birası da çıktıysa tadından yenmez.

eray'a, erkin'e, yücel'e, hüseyin abi'ye ve şu an askerde olan fatih'e selamlar!
  • /
  • 6

atatürk'ün tartışmaya açık sözleri

"sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!"

 resim


-"paşam biraz iddialı olmadı mı ?" deseymiş keşke yaveri falan

lodos bar

son örnekte de görüldüğü gibi kavga dövüş olay cinayet eksik olmayan dünyanın en varoş gece kulüplerinden biridir.cebine 200 lira para koymuş her asalak girebildiği için içeride eğlence dışında her şey olabiliyor..fakir düşmanı bi birey olarak gece kulüplerine bu kadar varoş insan alırsanız çanakkale’de eğlence hayatının ilerleyemeyeceğini düşünüyorum.

lin pesto

twitter'da gubarwave sayfasının ısrarla boostladığı , tatsız bir fotoğraf sayfasının ayıp edip gömdüğü olağan üstü tatlı coverlar yapan youtube kanalı , spotify da kendi şarkısını bulabilirsiniz , favorimi de aşağıya bırakıyorum efendim
https://www.youtube.com/channel/UCvEyNtbbOsHb1kEqJTkGi9w

macbook

apple tarafından üretilen, genellikle iş istasyonu(workstation) olarak kullanılan dizüstü bilgisayar serisi. yüksek optimizasyonu ve eşsiz işletim sistemi sayesinde donanımını iyi değerlendirerek yüksek performans verir.

bir fabl'ın içinde olsaydık alienware ve lenovo notebooklarını kafa kafaya vururdu. hem de kapalıyken :p

you can call me root

sağlam yazar olarak gördüğüm entry giricilerindendir, çok saçma bi' başlıkta entrysini görsem bile okuyorum ne düşünmüş ne yazmış diye. nasıl bi serbest çağrışımsa artık; bazı oyunlarda destek büyücüleri olur ya buff atar heal basar ama bi büyüsü vardır 9 tane tank karaktere tek atıp geçer, heh işte benim aklıma onu getiren yazardır. sözlükte you can call me root gibi daha çok yazar görmek istiyorum ben, varsa arkadaşlarını da çağır.

swift

knight online'da rogue karakterlerinde bulunan, hedefe uygulandığında hareket hızını on dakikalığına arttıran bir yetenek/skill.

ek olarak, apple tarafından geliştirilen ve 2014 yılında kullanıma sunulan bir programlama dili. c ve python'dan etkilenmiş, object-oriented bir dildir. ios ve os x için uygulama geliştirmeye yarar ve sadece os x üzerindeki x code ide'ı ile çalışır. eski toprak, assembly ile çalışmış insanlar için kolay bir dildir.

print("niye hep hello world yazıyoruz?")

sözlükte ki anlamsız sessizlik

vize dönemleri, tatiller gibi geçici iniş-çıkışları katmazsak üç sebebe bağladığım durum.

ilk olarak reklam elbette. sözlüğü bilen insan sayısı gerçekten az. comuitirafet sayfası, müzik grupları ve mekanların sayfaları ile planlı bir eş güdümleme oluşturulabilir. win-win olacağı için bir maddi götürüsü olacağını düşünmüyorum.

ikinci olarak, kesinlikle ve kesinlikle sözlüğe mobil uygulama gerekli. yazarlar takip ettikleri yazarlardan bildirim almalı, mesajlarda, entrysi favorilendiğinde bildirim almalı, sözlük insana kendini unutturmamalı. twitter'da çomü sözlük sayfasında nasıl popüler başlıkların altına yazılan yaratıcı entryler paylaşılıyorsa, uygulamada da aynı şekilde 'x, bunu mutlaka görmelisin!' şeklinde ilgi çekici içerikler sözlük uygulaması kullanıcılarına iletilmeli.

ek olarak, çomü sözlüğün uygulaması olmasa da sitenin mobil versiyonu var bu gayet güzel. ancak artık her site mobil platformda uygulamayla erişim almaya başladı, ve ister istemez popüler olan bu akıma katılmak zorundayız.(bkz: doğal seçilim)
os x kullanıcısı olmadığım, swift hakkında ufacık bir fikrim bile olmadığı ve de apple geliştirici hesabım olmadığından ios uygulaması hakkında yardımcı olamasam da android ve windows phone işletim sistemlerinde seve seve uygulama geliştirilmesine gönüllü olarak yardımcı olurum.

üçüncü sebep diğerlerine nazaran daha çok şehir dışındaki insanlara/globalleşmeye yönelik. az önce denemek için sözlükten rastgele bir başlık seçtim (bkz:birilerinden bir şey istemek) ve google'da 'birilerinden bir şey istemek sözlük' olarak arattım. ilk sayfayı tamamen ekşi sözlük kapatırken, ilk yedi sayfada çomü sözlüğe rastlamadım. sözlük sistemi üzerinde seo çalışması yapmak bu açıdan faydalı olacaktır. uzmanca bir htaccess düzenlemesi gerektiği kanaatindeyim.

bilgisayar almanın mümkün olmaması

aklıma şu görseli getiren başlık.
 resim

yeniler bilmez eskilerin gözü yaşlı

2005 yılında kent kart ile ilk otobüs taşımacılığı başladı.
kargo grup iken 2004 bahar şenliklerinde dardanos ta konser verdi. o zamanlar alkol serbestti tabiki her yerde.
kantinlerde, barlarda sigara içilebiliyordu.
ösem denilen bina yoktu. yemekhane fen edebiyat fakültesi girişinde ufacık bir oda idi. şu an ne bilmiyorum orası açıkçası.
besyo fakültesi yok idi.
gsf yok idi.
mimarlık mühendislik fakültesi yok idi.
barlar sokağı barlar ile dolu idi. sokakta hayat var denilen ufacık yere sıkışıp kalınmamıştı. o sokakta şimdiki dönercilerin %90' ı bar idi.
hayal kahvesi tnt idi bilardo masası vardı şu an ki sahnenin orda.
han kahvesi üstünde bar var idi. şehrin azizleri çıkardı.
iskele meydanında dönerciler var idi. anafartalar otel var idi. orhan gencebay a benzeyen dürümcü orhan baba var idi.
troya caddesi yok idi. orada yerleşim tek tük idi. son 5 senede yürüdü o taraf.
kordon 2 şerit idi. bahar gelince denize yakın olan taraf taşıt trafiğine kapatılır, barcode, vino v.b. pub lar yola masalarını koyar denize karşı insanlar vakit geçirirdi.
yerde fıstık var idi tıpkı izmir de ki gibi.
2004 eylül ayından önce kordondaki at heykeli yok idi. ben üniversiteye başlarken yeni inşaatı yapılıyordu.
marlboro 3.75tl bira 1.75 tl idi.
4 tane(ç1,ç2-plaj,ç3-hava alanı,ç4-ekspres) otobüs hattı var idi ve 90 krş idi.
şakir in yeri virane bir yer idi. restore edildikten sonra tekrar canlandı.
şu an sanırım simit sarayı(kordon ziraat bank. yanı) class cafe idi. ne güzeldi. pek güzeldi.
benzin 2.30tl civarlarında idi.
kiralar 300-400 tl civarlarında idi.
sosyal medya yok idi. ilgilendiğin kişi ile yüz yüze konuşurdun, arkadaş ortamında sever sevilirdin. dedikodu yoktu, fesatlık bu kadar aleni değildi.

popülarite umurumuzda değil idi, takipçi sayısından haberimiz yok idi.

daha merak edenler olursa üşüşün arkadaşlar.

şöyle bir okudum da yazdıklarımı; birkaç sene daha erken gelseydim dardanel-fenerbahçe maçını bile izlermişim.

beyaz tişört içine siyah sütyen giymek

erkeklerin beyaz atletinden daha estetik göründüğünü söylemek isterim.

Toplam entry sayısı: 145

yazarların ekşi sözlükteymiş gibi davranması

söz konusu, sözlüğün 10 yıl falan önceki hâli ise sakıncası yoktur.

kültür-sanat anlamında kaliteli, hayata dair güzel şeyler yazmak/okumak için gerçekten "kutsal bilgi kaynağı" olarak kullanılan zamanlardan söz ediyorsak; üniversitemizin de böyle bir platformda boy göstermesi bir gurur kaynağı olurdu benim için.

fakat sözlüğün bugününden söz ediyorsak; seksist başlıklar (bkz:hede yapan kadının asıl amacı), bkz verip komik olmaya çalışan denyolar, değişen sözlük yönetimi, sözlüğün değişimi yüzünden yazarlığı bırakan efsanevi yazarlar vs. söz konusu olduğunda evet, bu sadece çomü için değil, insanlık için sakıncalıdır.

10 yıldan da uzun bir süredir ekşi sözlük yazarlığı yapan biri olarak tecrübem şudur ki; 1 aydır takip ettiğim çomü sözlük kalitesiz fakat ekşi sözlüğün yanında seviyeli bile sayılabilir.

(bkz:seni anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum)

edit: typo

türkiye komünist partisi

genel sekreterinin apple watch kullandığı ironik parti.
 resim

sözlükte ki anlamsız sessizlik

çevrimiçi üye sayısının az olmasından kaynaklanan durum. buna sebep olan şeyi de sınav haftasından da önce, sözlüğün reklamının çok iyi yapılamamasına bağlıyorum.

teklif edilirse, sözlüğün instagram, facebook ve twitter hesaplarından bir ya da birkaçını devralabilir, sözlüğün bu sağlam potansiyelini yansıtabilecek şekilde derlenmiş entrylerin paylaşımını yapabilirim.

edit: imla

meme muhabbetinden gına gelmesi

haklı bir isyan. dikkate alıp bunu daha fazla sürdürmememiz gerek bence.

beyaz arabalı prens arayan kızlar

o güzel prensler, o güzel beyaz atlara binip gittikleri için böyle bir seçeneğe yönelmiş kızlar olabilir. he beyaz olmaz, kırmızı olur; o da olumlu.

şaka şaka... kültürlü olsun yeter, otostop da çekeriz.

moderatör için türkçe isim önerileri

meme muhabbetinden gına gelmesi

haklı bir isyan. dikkate alıp bunu daha fazla sürdürmememiz gerek bence.

you can call me root

feminist başlık açmaktan ziyade, kadınların belli bir kısmının hedef alındığı entrylere; sadece o entrynin sahibi ve bu gibi insanları hedef alacak entryler girecek (tüm erkeklere/insanlığa mâl etmeyecek), feminazilikten uzak, amacı sadece eğlenmek olan bir yazardır belki. hayatını feminaziliğe adayıp kanser olmaktansa, hayattan tat almayı iyi bilen biri olabilir, kendisini tanımıyorum. :)

ayrıca sözlüğe çok şey katmayı amaçlarken, sözlüğün de ona bir şeyler katmasını umuyor olabilir...

edit: parantez içi

16 nisan 2018 çanakkale terzioğlu yurdundaki olay

burası karışabilir, vaziyet alın.

fuckbuddy

arkadaşın bir tık üstü, sevgilinin bir tık altı olup durulması gereken yerdir.

feminist olmak istiyorum ne yapmalıyım

bir kadın olarak;

öncelikle kadının erkekten üstünlüğü değil, kadın-erkek eşitliği savunulmalıdır. yani "feminizm" teriminin ne olduğunu mümkünse bilin.

sonracığıma, "bayan" ya da "kadın" demek bence çok önemli değil. bir insan cinsiyeti dişi olan birine "bayan" diye hitap ettiğinde "çok bayıyorsun" demek istediği için değil, terim bu şekilde kalıplaştığı için kullanıyor. tıpkı siyahî birine "zenci" diye hitap ettiğimizde, ona aslında "senin ataların önceden köleydi, bu yüzden sen de köle olarak kalacaksın" demek istemediğimiz gibi. türk kültürüyle alakalı biraz. sonuçta kimse bize afro-amerikan ırkının eskiden köle olarak kullanıldığını öğretmedi, biz kendimiz öğrendik. dolayısıyla düşük/normal zekalı insanların ya da en zeki anadolu çomarının "bayan" sözcüğünü kullanırken, aslında o sözcüğün anlamını ya da çağrıştırdığı şeyi irdelediğini düşünmemiz biraz aptallık olur. he, bana kalsa "beybi" diye de hitap edebilirsiniz, neyse.

bir başka husus dayatma. sadece feminizm için değil; savunduğunuz toplum, siyasi ya da dinî görüşü bir başkasına dayatmaktan, misyonerliğe soyunmaktan kaçının. bırakın, anadolu çomarından bir farkınız olsun.

yani özetle; feminist olun, feminazi olmayın.

ç3 mağdurları

olmaz ya, olur da bir gün bu otobüste oturacak yer bulursanız; ineceğiniz duraktan 49 durak önce ayaklanıp iniş kapısına doğru yönelmediğiniz takdirde, kendinizi mordor dağı eteklerindeki bir hobbit'e dönüş yolunda ahbaplık ederken bulabilirsiniz.

ayrıca bir rivayete göre; adres'teki son duraktan esenler otogarı'na açılan, sadece ç3'ten inememiş yolcuların geçebildiği gizli bir portal vardır. bu portaldan geçen kişilerden henüz haber alınamamakla birlikte, bu kişilerin bazılarının uruk hai üretiminde kullanıldıkları, bazılarınınsa metro turizm'de host ve hostes olarak işe başlamaları şeklinde çeşitli söylentiler vardır.

kültür cafe

aynı gün içindeki farklı zaman dilimlerinde; bazen huzurlu bir ortam, bazen bir mola yeri, bazen de anadolu çomarları lokalidir.

16 nisan 2018 çanakkale terzioğlu yurdundaki olay

sebebi ne olursa olsun intihar bir çözüm değildir. umarım kız iyidir ve en kısa zamanda psikolojik destek alması için yönlendirilir. kim bilir ne derdi vardı...

tanım: intihar girişimi olduğu iddia edilen olay

çomü sözlük

android ve ios uygulamalarını kodlayabileceğim, web'deki buglarını kolaylıkla giderebileceğim sözlük.

bedava yapmam ama. reklamlardan %25 + aylık kentkart'a tavım. kıps
İletişim - Kurallar