yabancı dil öğrenmek

kişinin kendi dili dışında dilleri öğrenme eylemidir.
çevremde yaptığım gözlemler neticesinde en çok rağbet görenler ingilizce, almanca, ispanyolca ve rusça gibi duruyor.
çeşitli yöntemleri vardır, şahsımca en güzel yöntem pratik yapmaktır.
barış abimiz nasıl daha kolay öğrenilebilir dedirten bir içerik de yayınlamıştır bu konuda.

ilk olarak, 'öğreneceğiniz dilin dilbilgisi kurallarını bilmek önemlidir' diye başlamak istiyorum ama bundan önce, öncelikle kendi dilimizin yapısını mutlaka ve mutlaka çok iyi bilmemiz gerekiyor.

anadilimizin kurallarına hâkim isek ve kullandığımız kelimelerin zarf mı, sıfat mı ya da fiil mi olduklarını ya da nerede ne anlamda kullanıldıklarını biliyorsak, yeni bir dil öğrenirken karşılaşacağımız ifadeler, cümleler ve sözcükler bizi zora sokmayacaktır.
affınıza sığınarak, konuyu çok az değiştireceğim.

duymuşsunuzdur, "dil mi düşünceden doğar, yoksa düşünce mi dilden doğar?" sorusunu.
evet, ilk aklımıza gelen, dilin düşünceden doğduğudur ve dediğimiz kısmen doğrudur, fakat dili kullandıkça da kullandığımız kelimelerle yeni düşünceler ortaya çıkartırız, dahası söylediğimiz ya da kullandığımız kelime ve cümlelerle ister istemez karşımızdaki kişinin de düşüncelerine etki ederiz. karşımızdaki kişiyle konuşmadan önceki 'ben' ile konuştuktan sonraki 'ben' artık düşünsel olarak farklıdır, örneğin. sonuç olarak, dil ile yeni ve farklı düşünceler üretiriz. yani, düşünce ve dil bir döngü içerisinde birbirlerini üretirler.

dilbilim dersine giriş gibi oldu ama, bu konuyu uzatmadan, hemen diğer konumuza geçiş yapalım; 'dünyayı algılama biçimimiz'.

dünyayı sadece görerek, dokunarak, koklayarak ya da hissederek değil, aynı zamanda kültür ve dil ile de algılarız. dil kısmı ile ilgili çok basit bir örnek verelim.
türklerin, orta asya'daki hayatına bi’ bakalım. yaşam tarzlarına baktığımızda, gözümüze çarpan özellikler, ya da bize öğretilenler; göçebe olmamız ve hayvancılık ile uğraşmamızdır, değil mi?
bu da demek oluyor ki, bu iki alanda kullanılan kelimeler göçebe olmayan ya da hayvancılık yapmayan bir topluluğa göre daha zengin olacaktır. nasıl mı?

örneğin; dilimizde koyun, keçi, oğlak, kuzu, teke, koç, seis, şişek vs. gibi küçükbaş hayvanları tanımlayan çok sayıda sözcük vardır. bunun nedeni de, basitçe, hayatta kalmak içindir. hangisinin dişi, hangisinin erkek olduğunu, hangisinin yavru hangisinin yırtıcı olduğunu ve buna benzer sınıflamaları yapmak için çok sayıda kelime üretilmiştir. haydi, başka bir örnek daha verelim. mesela, sibirya.

orada yaşayan milletlerin de doğal olarak ‘kar’ı tanımlayan kelimeleri daha fazla olacaktır. özellikle bu konuda eskimolar çok çok ünlüdürler. (‘eskimo words for snow list’ diye taratırsanız karşınıza o büyük liste çıkacaktır)

kısaca, öğreneceğimiz dilin dünyayı algılama biçimi de bizimkinden çok farklı olacaktır. yani, basit bir ‘almak’ fiili bile belki 4,5 tane olacak ve her biri için ayrı ayrı kullanım farkları olacaktır. bu da, aslında, o dilin zenginliğidir.

örneğin; japonca’da ‘ben’ anlamında kullanılan kelimeler; “watakushi”, “watashi”, “boku”, “ore”, “atashi”dir; fakat kullanım yerleri farklıdır.


bu konuları kısaca ve yüzeysel olarak neden tekrar ettiğimi açıklarsam, hepimizin en başlarda yaptığı o sevimli hataya değinmek istemem; yani öğrenmekte olduğumuz dili 'kendi ana dilimizde' düşünerek öğrenme eylemi.
işte bu hatayı yaparsak, aşağıdakine yakın cümleler kurmaya başlama olasılığımız da hiç düşük değil.

‘her işte bir hayır vardır’ = there is a no in every job.

işte bu yüzden, sevimli bir hataya dönüşecektir.

bu temel bilgilerden sonra, yabancı bir dili, yani bizden olmayan bir kültürü öğrenmeye başlayabiliriz. buradaki en önemli nokta ise, ön yargılarımızdan, özellikle de yaşantımızdan/kültürümüzden kaynaklanan ön yargılardan uzaklaşmak ve o kültürün içine girebilmek; yani ‘roma’daysan romalılar gibi davran’ mantığı.

bunu başardığımızda da, o dili konuşan ve yaşayan insanları daha iyi anlayabilecek ve öğrendiğimiz dili hızlıca benimseyeceğiz.

edit: 'voscreen', 'fluentu' gibi siteler size çok şey katacaktır.
yabancı dili en iyi öğrenmek istiyorsanız yurtdışında bi süre yaşayın.
İletişim - Kurallar