yerli otomobil

hiçbir zaman üretilemeyecek otomobil. neden üretilsin? ekonomiye bir kârı mı var? neden üretilmiyor? dış mihraklar mı istemiyor? gibi gibi sorularla adından söz ettiren otomobil. tabiki soruların cevabı çok kolay. otomobil üretimi sanılan aksine pekte zor olmayan bir teknoloji hatta şöyle söylenebilir yapımına bu akşam başlanmış olsa yarın sabah binebilirsiniz günümüz yüzyılında. öyle çok abartılmış bir teknolojik yeterlilik gerektirmiyor ama ama... aması tabiki yerli ve milli ülkede yabacıların yani dış mihrakların ürettiği otomobillerden alım fiyatından fazla vergi koyulmuş olması. işin özeti tamamen burda. hiçbir şey yapmadan kendi ürettiğin onlarca arabanın kârını üretilen bir arabalardan (dış mihrak ) alıyorsun. şaka değil bir araba evet. üreten değil tüketen toplumu tüketmek en elit sözle söylenecek olursa. o yüzden hiçbir zaman üretemeyecek sadece şeçimlerden önce halkı kandırmak için bir araç olacak. bineceğimiz şey ise şeçimlerden sonra bolca yerli ve millilik.
alınan sıfır arabadan, arabanın maliyetinin iki katı kadar vergi veriliyor. ülkemizin araba üretmesine gerek yok. güzel kar sağlıyor zaten.
suriyeliler'e harcadığımız para, fiat-peugeot birleşmesinde zikredilen paranın tamamına denk geliyor. keşke baştan böyle büyük markaların hisselerini toplayıp devlet hazinesi adına tescilleseydik, hisselere karşılık da yönetim kuruluna kayyum üye atasaydık. takır takır paramızı da kazanırdık, arabamızı da üretirdik.