yüzüklerin efendisi

efsane film serisi. bu kalitede başka film yok denecek kadar az.
dizisi heyecan ile bekleniyor.
tolkien'in bir diğer mükemmel eseridir. epik/fantastik tarzda olan bu kitap serisinin film serisi de çıkmıştır. ayrıca bir çok ödül almıştır. içerisinde tolkien'in çocukluğundan beri kendi hayatında yer almış bazı yerlerin ve insanların tasvirleri vardır. örneğin iki kule, tolkien'in bulunduğu bölgede iki gökdelen olmasından dolayıymış.
ayrıca dizisi çıkacak olan yüzüklerin efendisi degil simarillion'dur. guc yuzuklerinin cikmasindan cok oncesine dayanan, dunyanin ve irklarin yaratilisina dair bir hikaye... bi nevi tolkein'in ortadunya mitolojisi...
fantastik edebiyat hakikaten başka bir zihin kurgusu işi. yüzüklerin efendisi çok iyi kabul. ama o da ramantik edebiyatın o iki kutuplu dünyasından kurtulamamış. mesala iyiler ve kötüler var. iyiler ve kötülerin savaşı anlatılmış yine. güzel hoş ama artık tırt bir hikaye. bu seneple got herzaman daha gerçekçi ve fantastik bir kurgu olarak gelmiştir bana. çünkü got'da kim iyi kim kötü anlayamıyosun. tıpkı gerçek hayattaki gibi. ancak yinede yüzüklerin efendisi öncü olması, mükemmel kurgusu ve iyi çekimleriyle mükemmel bir film. ama herzaman kralın dönüşü bölümü daha çok ilgimi çekmiştir.
senaryosu, kurgusu ve efektleriyle halen daha bu üçlemeyi geçebilen çıkmadı.. o kadar teknolojinin orgazm olduğu yıllarda bile böyle bir film çıkmadı..
(bkz:amazon) tarafından dizisi çıkarılacak olan üçleme, haydi hayırlısı..
filmi elbette döneminin üzerinde bir kaliteyle çekilmiştir ama asıl orta dünya kurgusuna baktığımızda yüzüklerin efendisi neden fantastik edebiyat için bir devrim niteliği taşıyor daha iyi anlaşılır. tolkien'in bu dünya üzerine yazdığı hemen her öykü aynı zamanda psikolojik bir değer taşır. fantastik edebiyatı sadece fantastik unsurların, hayal dünyasının ve zafer mücadelesinin ötesine taşıyarak antik metinlerdeki gibi insani değerleri yargılamış ve aslında iyi ile kötü arasındaki çizgiyi bize betimlemiştir. hikaye baştan sona iyi ve kötü arasında gidip gelen karakterlerle doludur ama beyaz perdeye yeterince iyi aktarılamamıştır. en başarılısın boromir'in hikayesidir ki o bile bence tolkien'in başarısına yaklaşamamıştır. kısaca yüzüklerin efendisi de buz ve ateşin şarkısı gibi geniş ve detaylı bir kurguya sahip, diye düşünüyorum ben.