zdzislaw beksinski

24 şubat 1929 doğumlu, polonyalı, muhteşem yetenekli ressam. fantastik dışavurumcu eserleriyle tanınır bık bık yazıyor internette. terim kullanmadan anlatayım ben, karamsar, karanlık, karabasan tarzı eserleriyle bilinir. çok üretken bir abimiz. 125 çizimi ve 480 kadar tablosu vardır. hepsine tek tek baktım. bakarken gerçekten rahatsızlık veriyor ama bakmadan da duramıyorsunuz. iskeletler, insan gibi duran figürler, vajinalar, çürümüş bedenler, simsiyah ya da daha kötüsü bembeyaz gözler...

bazı resimlerinin üzerine sayılar yerleştirmiş, kel alaka gibi duruyor aslında.
http://imgbox.com/eihrn9ot mesela bu çizim diğerleri kadar 'değişik' olmasa bile o adamın üzerine çok net bir şekilde yazdığı 2 rakamı beni düşündürdü ve rahatsız etti. neden yani? neden?

en beğendiğim tablosu da budur: http://imgbox.com/aQQ3J1kf
insan kafasına benzer iki kafa ama hangi kafa hangi bedene ait onu anlayamıyoruz. iki beden var mı onu bile tam net seçemiyoruz. ama o ele benzer uzvun, sırta yaptığı baskı çok güzel ve doğal; yoğun bir sevişmeyi andırıyor.

bütün çizimleri için: http://imgbox.com/g/2tSWKcjmp7

karısı zofia 1998’de öldü; bir yıl sonra 1999 noel arifesinde oğlu tomasz kendini öldürdü. cesedini beksiński buldu. bu ölümlerin çizimlerine yansımasını bulmaya çalıştım ama bulamadım. sanırım eserleri hali hazırda ölümü çağrıştırdığı için anlaşılamamış olabilir. zaten hiçbir tablosuna da isim vermemiştir.
2005 yılında kendisi de ölmüştür.
biri random başlık açtı sandım, özür dilerim bu kadar cahil olduğum için :(
evinde oğlunun bir arkadaşı ve başka bir genç tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür. polonyanın para birimi zloti'nin değersizliğini göz önüne alınca gerçekten bok yoluna gitmiştir.