zeki demirkubuz

1 ekim 1964 ısparta doğumlu özgün ve gerçekçi bir yönetmen,adına başlık açılmamış olmasına şaşırdım.sinemaya 1986 yılında zeki ökten'in yanında asistan olarak başldı ve birbirinden güzel 11 filme imzasını attı.şiddetle tavsiye edilir.
muhtemelen herkesin aklına gelecek olan efsane sahneyi de ben bırakayım buraya
cok sevdigim yonetmendir. cektigi filmler cok populer olmasa da cok yerinde sosyal elestiriler yapar. arkadasligi, aski umutsuzlugu, ihaneti cok guzel betimler ve her izleyen mutlaka kendinden bir seyler bulur o filmlerde. filmlerinde erotizmi kullanmayi sever muhtemelen samimi olmasi burdan kaynaklidir.

cektigi en kral film masumiyettir. masumiyet-bekir tiradi yillardir herkesin raki masasina meze olmustur.insanin nefesini keser burnunu sizlatir.dedim ya herkes kendinden bir seyler bulur o filmlerde.bir yandan bekirin yerinde o umutsuz askin pesinde kendinizi kaybetmek isteseniz de bir yandan bunu hangi insan kendine yapar diye dusunursunuz.

turkiyede nuri bilge ceylan ile birlikte en iyi kult filmlerin altina imzasini atmistir.
slovak filozof zizek ile karıştırılan yönetmen.
film sahnelerinde gerçel hayattaki gibi durgunluğu ve sessizliği çok güzel kullanan yönetmendir. tek başına açmış bir filmini izlerken o an yaşadığınız sakinliği filmle iki katına çıkarırsınız.
sevmiyorum arkadaşım. şu adamın yaptığı işi sevmiyor ve beğenmiyorum. şunu tanrısallaştırmaktan vazgeçin artık. yok gerçek hayat, hislerin sahiciliği falan. sıkıyorsun, bayıyorsun, berbat senaryolar yazıyorsun. sinema bir araç illüzyonudur, aracın durağanlığı ile hikâyenin durağanlığı alıcıyı tatmin etmez. film izlemiyor sanki azap çekiyorum. bir de bunu görsel sanatlar üstadı ve sinemanın entelektüel yüzü olarak şişiriyorsunuz. suç sizin, zeki demirkubuz entelektüeldir, ancak zeki demirkubuz filmlerini izleyip hayran kalan ve şu tarz yorumlarda bulunanlar değildir. sevmiyorum lan seni!
rts öğrencileri salının şuralarda endamınızı görelim
yaptığı sanattan bi bok anlamadığım her izlediğimde bitsede gitsek dediğim, ottan boktan objelere anlam yükleyip seyirciye zekiliğini yansıtmaya çalışan bir sinema ustası ama yapmasın izlerken yoruluyorum filmin başlamasıyla sorgulamaya başlıyorum
konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum, keşke kitapları filme uyarlamasaydı.
sevdiğim 3 yönetmenden 2.'sidir.

1. (bkz:nuri bilge ceylan)
2. (bkz:zeki demirkubuz)
3. (bkz:reha erdem)
kapanmayan kapılar ve pencerelerin efendisi