zeus

"tanrıların ve insanların babası" olarak bilinir. yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. çapkın oluşuyla bilinir. çok fazla çocuğu olduğundan bereketi temsil eder.

zeus'la ilgili küçük bir hikaye:

çapkın zeus yine birine aşık olur. güzel eşi hera artık çapkınlıklarına dayanamaz ve onu devirmek için oğulları apollon, dionysos ve zeus'un kardeşi poseidon ile işbirliği yapar. planı öğrenen zeus posedion ve apollon'u truva kralına hizmet etmekle cezalandırır.hera da bir mağarada ayaklarından yukarı asılı bir şekilde cezalandırır.şarap tanrısı dionysos için de 100 yıl şarap içmeme cezası verir.

insan, hazlarından uzaklaştığı vakit her şey dayanılmaz gelemeye başlar. galiba en dayanılmaz ceza dionysos'a verilen ceza.

çapkın erkekleri sevmiyorum zeus bana bulaşma . :p
her şimşek çaktığında kim kızdırdı bu adamı yine şimşek atmaya başladı sinirden dediğim mitolojik kişidir.
@1 in affına sığınarak bir parantez açmak istiyorum:

zeus'un da babası kronos'dur mitolojiye göre , kranos bir titandır fakat çocuklarını yemektedir, buna sinirlenen zeus , babası kronosu iğdiş etmiştir ki daha fazla çocuk yapıp onları yiyemesin.
ne zeus ne perseus asıl tanrı bu deuss ahahah
titan kronos'un da babası uranüs'tür ve kronos tarafından devrilmiştir. babasına yaptıklarını düşününce kendi çocukları kronos'un gözünde birer tehdit oluşturmuştur. kronos'un çocuklarını yutma sebebi budur. bu durumdan rahatsız olan rhea, kronos'a battaniyeye sarılı bir taş parçası yedirmeyi başarmış ve kronos bunu zeus sanmıştır. zeus ise annesi rhea tarafından kronos'un annesi gaia'nın da yardımıyla ida dağındaki (bkz:kaz dağı) bir mağarada saklanmıştır. daha sonra zeus kardeşi hades ve poseidon'u kronos'un midesinden kurtararak kronos'u tartarus'a hapsetmiş ve titanların devrini bitirerek tanrılar dönemini başlatmıştır.
bu mitolojiye göre insanları yaratan tanrıdır aynı zamanda.
onun bunun namusuna göz dikip zorla ona sahip olan tanrı.
zeus için imkansız diye bir şey yoktur. istediğini almak için her türlü şekle bürünür. ister yağmur damlası ister altın parçası... kısacası uçana kaçana zeus.
yunan mitolojisine göre şimşek tanrısı, aynı zamanda tanrıların tanrısıdır. sonradan tartarus'ta mahkum tutulacak olan kronos'un oğludur.